TRENDING: SOM KRKAVČIA MATER – Časť prvá Read More

TRENDING: Ako som si usporiadala hlavnú knižnicu Read More

TRENDING: Online marketing – Tvorba zarábajúceho webu Read More

TRENDING: Ako si finančne prilepšujem na materskej dovolenke Read More

TRENDING: TIP na darček pre skalných filmových fanúšikov Read More

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
22/01/2021

100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život je knihou, ktorá mení životy

Myslím, že väčšina z vás už pozná Dušana Kadleca. V skratke je to zakladateľ blogu motivation-man.sk. Kto ešte naň nenatrafil, mal by to napraviť. Jeho knihu 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život a ako s tým prestať, som si kúpila už dávnejšie.

Extra veľkým fanúšikom motivačnej literatúry však nie som, resp. aspoň typu o vysielaní pozitívnych myšlienok do vesmíru a čakanie na ich opätovné vrátenie do vášho osudu. Táto kniha sa mi ale veľmi páčila, a preto si vás dovolím upozorniť: ČLÁNOK BUDE “TROŠKA” DLHŠÍ. 

Čo v článku nájdete:

  • ako som sa ku knihe dostala
  • pocity, aké som mala pri čítaní
  • čo-to z môjho príbehu a povahy
  • myšlienky, s ktorými sa stotožňujem

Ako som sa ku knihe dostala

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

Knihomoli stopercentne poznajú ten pocit, keď idú do obchodného centra na nákup či do kina. Pôvodný zámer bol síce úplne iný, a toto je od neho na míle ďaleko. Ale stane sa to. Prejdete okolo kníhkupectva. Pomyslíte si: “Nie, dnes nie, musím si šetriť, musím sa ovládnuť atď.” Potom uvidíte – ZĽAVY a vami dlho očakávané NOVINKY, poprípade iné zaujímavé knihy.

Áno, aj ja poznám tú známu hlášku: “Nesúď knihu podľa obalu.” No občas sa aj moja negativistická maličkosť mihne v oddelení motivačnej literatúry. Hlavne po tom, čo má zbierka Som Idealista v mojej knižnici svoje čestné miesto. Pozerám najprv na dizajn prebalu. Potom si prečítam názov. Začínam listovať. Hovorím si: “Hm, citáty.”

Listujem, čítam, svet okolo mňa pomaly utícha a postupne prestáva úplne existovať. Preberie ma manželova hlava nad inou poličkou hlásiaca, že nestíhame kino. Hovorím si, OK, idem si teda po nového, dlho očakávaného Fitzeka a môžeme vyraziť na film.

Priznám sa. Tá kniha mi nedala spať. Stále som si hovorila, aká bola zaujímavá, ale ďalšiu “hlúposť” a donucovacie prostriedky o vysielaní pozitívnych myšlienok do vesmíru som nepotrebovala. No neskôr som si začala študovať recenzie na internete.

Do kelu, stále tie pocity, že ten bestseller musím doma vo svojom “kútiku vášne” bezpodmienečne mať a taktiež zistiť, kto je tento človek. Nedalo sa nič robiť, brázdila som virtuálnymi policami knižného E-SHOPU a už som aj nahadzovala do nákupného košíka. Spolu s ďalšími 555 knihami (obrazne myslené).

Moje pocity pri čítaní knihy

Motivačná literatúra
Zdroj: pixabay.com

V knihe je skutočne veľa myšlienok, ktoré mi budú v hlave rezonovať asi veľmi dlho. Mám aj pokrčené rožteky pre prípad, že by som sa k nim chcela vrátiť. V prípade, že budem zase upadať. Keďže tento článok píšem v štýle: “Zachyť všetko, čo ti napadá!”; niektoré vety sa vám budú zdať nekonečné.

Teraz čo-to k tomu, čo si myslím o autorovi Dušanovi Kadlecovi, ktorý založil blog motivation-man.sk (nie, nie je to môj kamarát, blízky človek, v živote nikdy som ho nevidela a ani sa s ním nestretla; jediné, kde som ho mohla vidieť, je fotka na nete alebo na zadnom prebale knihy).

Neviem, aký je v skutočnosti, ale pri aktívnom čítaní či pasívnom listovaní jeho knihy som mala pocit, že si servítky pred ústa nedáva a na všetko ide spriama. Páli na vás slová, vďaka ktorým si uvedomíte, prečo sa niektorí z nás cítia vo svojom živote tak mizerne. Na niektorých stranách som sa dokonca pristihla pri myšlienke, či sa v niekoľkých kapitolách neinšpiroval aj mojou biednou existenciou.

Ako sa kniha číta a čo mi dala

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

Kniha sa číta sama. Úplne som si počas trávenia času s ňou predstavovala, ako sedím oproti Dušanovi a on mi vyslovene nakladá, aby som už so svojím životom konečne začala narábať rozumnejšie. Našla som sa v mnohých veciach. Keď sa medzi tou stovkou vecí ničiacich nám život niekto nenájde, tak mu gratulujem a odkazujem mu, že je to šťastný človek. Veľa vecí som si uvedomila.

Napr., ako sa zbytočne trápime maličkosťami alebo teda aj veľkými vecami, ktoré však vieme ovplyvniť len tým spôsobom, že sa prispôsobíme alebo sa s tým naučíme niečo urobiť. Pre mňa osobne je to vrcholom. Dušan ma inšpiroval aj k napísaniu knihy. Zjednodušene povedané, otvoril mi oči a vysvetlil, že všetko, čo potrebujeme na splnenie svojich cieľov, je mať dlhodobý plán, a každý deň z neho splniť aspoň malú časť.

Cesta k založeniu vlastného blogu

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

Môj dlhodobý plán je každý deň  zdokonaľovať tento blog. Stále to je a aj bude náročná cesta. Stretávam sa s názormi typu: načo mi to je a či sa tým chcem živiť a pod. No v prvom rade ma písanie vždy bavilo. Na základnej škole som milovala písať slohy na rôzne témy. Samozrejme, že ma potešilo, keď sme mali voľný výber, ale v podstate som vedela do minúty v hlave vymyslieť viac ako jeden obsah na tému, ktorá mi bola zadaná. Už len to dať na papier.

Keďže píšem všetkými desiatimi a na škole som sa zúčastnila aj zopár súťaží a čo-to povyhrávala, niekoľkokrát prvé a druhé miesto a dostala som sa aj na MS Slovenska, nie je pre mňa ťažké niečo rýchlo napísať. Áno, chválim sa, čítate dobre. No nepochváľte sa svojimi doterajšími úspechmi. Je to totiž vec, na ktorú som vo svojom živote patrične hrdá, i keď nie vždy som to vedela na sebe oceniť.

No pomohlo mi to uvedomiť si, koľko času mi to ušetrí. Dokážem totiž napísať okolo 400 znakov za minútu. Teda, aby som to upresnila, aspoň počas mojej najväčšej slávy som vedela. 🙂 Teraz trénujem každý deň, ako vidíte. Resp. keď sa popri malinkej dá. Pri práci mi to ušetrí kopec času, ako napr. prípravy do školy, tvorba písomiek, testov a tak podobne.

Schválne som tu spomenula svoj úspech v strojopise, pretože: ľudia majú TENDENCIU SA NEUSTÁLE ZHADZOVAŤ SAMI PRED SEBOU a nevidieť na sebe to dobré alebo čo v živote dosiahli. Pre niekoho sú to zdanlivo malé veci, ale pre iných to môže byť obrovský úspech.

Zmeňme svoje vnútorné vnímanie

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť to, čo písal Dušan. Nevieme prijímať komplimenty, vždy na to odpovieme niečo negatívne, namiesto toho, aby sme sa poďakovali, že nás niekto ocenil. Keď nám niekto pochváli byt, upozorníme na neporiadok, hoci nebyť toho upozornenia, tak by si to dotyčný možno ani nevšimol.

Ja som bola tiež taká. Niekto ma pochválil a moja najčastejšia reakcia bola: “Ale, prosím ťa!”. Takže, chváľte ostatných a pokojne aj seba a uvedomte si, že každý z nás je v niečom dobrý. A z dobrého sa môže stať pravidelným tréningom výborný.

Niečo málo z môjho príbehu

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

Trpím vážnou psychickou chorobou, no o tom by som možno napísala až niekedy inokedy, keď sa blog rozbehne. A možno mojím príbehom dokážem pomôcť niekomu ďalšiemu. Neviem, či práve preto, ale najviac mnou zarezonovala táto časť:

“Čo keby sa všetko to, čo sa ti v živote prihodilo, nedialo proti tebe, ale pre teba?”

“Čo keby sa ti to všetko stalo nie preto, aby ťa to zničilo, ale preto, aby ťa to posilnilo a pomohlo ti to vyvinúť sa v lepšiu a odolnejšiu osobu, akou si bol dovtedy?”

“Čo ak, hmm?”

 

Zlé veci sa bohužiaľ vo svete dejú a môžu sa stať úplne hocikomu. Aj ja som toho živým príkladom. Som si však istá, že ma to posilnilo a do istej miery zmenilo i môj prístup k životu. Maličkosti som si síce vážila už aj predtým, ale teraz si ich vážim o to viac.

Nič neberiem ako samozrejmosť, k čomu sčasti prispela aj korona, a vážim si každú sekundu. Už sa toľko nezamýšľam nad minulosťou a budúcnosťou, ale naozaj si užívam prítomný okamih. Nikto z nás totiž netuší, čo zajtrajšok prinesie, a či vôbec príde.

Na začiatku odhalenia mojej diagnózy som neverila tomu, že sa z toho neutíchajúceho kolotoča depresie dostanem. Vďaka mojej rodine, ale dovolím si povedať, že aj vďaka mojej sile a dôvere vo svoje schopnosti prispôsobiť sa a vo svojom vnútri to zmeniť, som to čiastočne prekonala. Je ešte dlhá cesta predo mnou, ale ja dúfam, a dovolím si povedať, že verím v to, že to dotiahnem do úspešného konca.

A ak príde niečo iné? Čo iné nám ostáva, ako sa s tým vyrovnať? Nikto z nás tu nebude večne, a preto by si mal užívať život plnými dúškami do posledného dychu.

Zopár skvelých myšlienok na záver

Motivačná literatúra, ktorá vám zmení život
Zdroj: pixabay.com

Tu by som chcela zhrnúť ešte zopár myšlienok, ktoré ma zaujali priamo od Dušana a sedí to na mňa “jak riť na šerbeľ”:

“Ak sa nerešpektuješ ty, nebudú ťa rešpektovať iní.”

“Neočakávaj od ostatných stále len to najhoršie, tam vonku je určite viac tých dobrých ako tých zlých.”

“A ďalej, nebuď taký negatívny.”

 

Čítali ste už túto knihu? Páčila sa vám? Mne áno, ako vidíte. 🙂 Ak ste jej ešte nedali šancu, tak by ste to mali napraviť. Číta sa ľahko, rýchlo, a má veľa zaujímavých myšlienok, s ktorými sa väčšina z vás určite stotožní. 

Tiež by vás mohlo zaujímať:

RECENZIA: Utorky s Morriem

 

 

About Author geekmom

Ahojte, volám sa Gabriela a mojimi veľkými koníčkami sú knihy, filmy, seriály a hry, čo naznačuje aj názov môjho blogu. Momentálne som na materskej dovolenke, a preto chcem svoj voľný čas nejako efektívne zúročiť. Preto som si založila tento blog a začala som sa zaujímať o online marketing.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *