Čitateľský klub Martinus: Knihy, ktoré boli pre niektorých členov sklamaním

0
Share

Fanúšikovia Martinusu určite poznajú jednu z najlepších čitateľských skupín na FB, Čitateľský klub Martinus. Aj ja som dlhšiu dobu jej aktívnou členkou. Nedávno mi napadlo spýtať sa ľudí na knihy, ktoré nečítať. Dnes to však urobil niekto za mňa, čo ma inšpirovalo napísať tento článok. Nájdete tu súhrn toho, čo podľa pravidelných prispievateľov nečítať. Zaujímavé je, že daktoré zo spomínaných kníh, boli buď knihou mesiaca, alebo veľmi ospevované na celom svete. Keď sa chcete dozvedieť, čo nečítať, nájdete to nižšie v článku.

Sally Rooney: Normálni ľudia (hodnotenie na Martinuse 3,6%)
Martinus

Zdroj: artyfilmbook.sk

Náročky začínam Normálnymi ľuďmi. Aj ja som mala totiž tú česť si túto knižku prečítať. Má svoje miesto aj medzi knihami mesiaca na profile Martinusu. Musím však podotknúť, že skutočne nechápem okolo nej ten megalomanský ošiaľ. Viem, každý má iný názor a nikomu ho neberiem. Ja si však myslím, že obsah je nudný, plytký, správanie sa postáv nelogické. Neustále si vymýšľanie dôvodov na to, prečo spolu nebyť, keď vieme, že sa milujeme (v skratke). Nesympatické mi boli obe hlavné postavy.

Príbeh sa mi nepáčil až tak, že odmietam dať šancu aj seriálu, a to sa mne často nestáva. Tuším sa mi to nestalo ešte nikdy. Ďalšie, čo by som vytkla, je napríklad chýbajúca priama reč. Neviem, možno je to profesionálna deformácia, keďže jeden z mojich vyštudovaných odborov je slovenský jazyk a literatúra, no veľmi ma to pri čítaní rušilo. Po knihe od tejto autorky určite už nesiahnem. Napriek tomu, že bola tak ospevovaná a vyhrala aj cenu Costa Novel Award za najlepší román roka 2018, bola pre mňa stratou času. Ja a zopár ďalších ľudí tomu nerozumieme. No koľko ľudí, toľko chutí!

Paulo Coelho: Alchymista (hodnotenie na Martinus 4,6%)
Martinus

Zdroj: dailymale.sk

Ďalším neodporúčaným autorom od niektorých členov tejto skupiny, je Paulo Coelho. Priznám sa, ja nemám ani potuchy o tom, čo píše. Z môjho mini prieskumu som zistila asi toľko, že píše zo života a má to niečo spoločné s motiváciou. Ak sa mýlim, ospravedlňujem sa, to mi vyšlo z “výskumu”. Je to asi tak, ako s predchádzajúcou knihou. Niekto ju miluje, iný nenávidí. Mňa vždy zaujímalo, čo tento človek píše, ale asi po jeho knihách nesiahnem, pretože pokiaľ ide o motivačnú literatúru, tak znesiem jedine Som Idealista, a to hlavne preto, že milujem citáty od útleho veku. Najviac sa vyskytovala kniha Alchymista a sklamala dokonca aj ľudí, ktorí majú tohto autora medzi svojimi obľúbencami.

Stephen King
Martinus

Zdroj: kultura.pravda.sk

Od majstra hororu obľubujem skôr filmové spracovania. Aj keď je pravda, že moja prvá kniha od neho, Carrie, ma chytila za srdce. Mala som ju požičanú od spolužiačky, ktorá mi robila na ňu takú “reklamu”, že som jej povedala, nech mi ju prinesie. Prečítala som. Čo som pri tejto knihe ocenila, bol krátky rozsah, ľahko sa to čítalo, aj príbeh bol fajn, lebo ja si “hoviem” v desivých a narušených záležitostiach. Z filmových spracovaní som videla novšiu verziu s Chloë Grace Moretz a páčila sa mi. Možno by diváci, ktorí videli predchádzajúci film, nesúhlasili, no mňa oslovila.

Od Kinga som potom už čítala len Žiarenie a aj to som nedočítala. Nemám problém s “hrubinami”, ale tu som sa doslova musela prekonávať. Skončila som v polovici a ani som ju nedočítala. Ani sa k nej nechystám vrátiť. Nenávidím nudné zdĺhavé opisy okolia a podobne. Iste, sú knihy a autori, ktorí aj mňa vedia do svojej fantázie priviesť aj týmto spôsobom, no tu sa to nepodarilo. Pritom však filmové a seriálové spracovania niektorých jeho kníh sa mi páčili. Opäť to uzavriem tým, že každému sa páči niečo iné.

Jozef Karika 

Martinus

Vo “výskumnej” skupine sa objavili aj slovenskí autori. Jedným z nich je môj najobľúbenejší, ktorý je momentálne u mňa na prvom mieste. Ale opäť je to asi autor, ktorého jedni milujú, iní nenávidia. Čo som sa dočítala na internete, tak sa mnohým jeho čitateľom zdá, že kopíruje Kinga. Neviem, no, nemôžem posudzovať, lebo by som si sama protirečila, keďže v predchádzajúcom odseku ste sa dozvedeli, že som čítala od neho len jednu jedinú knihu a v druhej som sa dostala približne do polovice.

Mne sa Karikova tvorba páči. Musím však súhlasiť s väčšinou názorov, že jeho Tma ma veľmi neoslovila. Jeho ostatné knihy však určite odporúčam. Napr. aj Trhlina je milovaná a nenávidená a tu si dovolím povedať, že ľudia, ktorí na ňu či na film písali negatívne recenzie, možno nepochopili jej podstatu. Pošepkáva sa, že sa chystá spracovanie ďalšej jeho knihy. Dúfam, že je to pravda. Ja osobne by som si vedela predstaviť, že by ďalším filmovým spracovaním mohla byť kniha Strach, pri ktorej som naozaj nedýchala a neskutočne som sa bála.

Dominik Dán

Martinus

Ďalším slovenským autorom, ktorého skôr niektorí ľudia neodporúčajú, je Dominik Dán. Mám od neho dve knihy, ale priznám sa – nečítala som ich ešte, a popravde, po mojom miniprieskume premýšľam, či sa do toho vôbec pustiť. Našťastie som ich kúpila na burze kníh, takže ma to ani veľa peňazí nestálo, i keď je pravda, že patrím medzi ľudí, ktorí nejako extra peniaze za knihy takmer nikdy neľutujú. Vy máte možno iný názor, no ja si radšej prečítam takého Nesba alebo Galbraitha, a vlastne rôzne zahraničné kriminálky, najmä severské.

Keď už som pri tom Nesbovi, aj toho niektorí z vás neodporúčajú. A úplne poslednou knihou, ktorú členovia tejto super skupiny neodporúčajú, je kniha Kde raky spievajú, ktorá sa tiež dostala v Martinuse medzi knihy mesiaca, konkrétne októbra 2019 a opäť je to jedna z tých kníh, ktoré niektorí velebia, iní nenávidia. O Nesbovi sa nejako extra rozpisovať nebudem, len toľko, že mám v zbierke všetky jeho knihy, čo doposiaľ vyšli a asi polovicu prečítanú, a Kde raky spievajú som nečítala. Avšak po prečítaní popisu sa túto knihu ani prečítať nechystám. Keďže názory v jednotlivých knihách posledných troch autorov sa rôznia, zámerne som konkrétne knihy nemenovala.

Záverečné prekvapenie

Martinus

V závere asi len toľko, že ma celkom prekvapilo, že medzi “neodporúčanými” knihami sa nachádza aj kniha Chlapec, krtko, líška a kôň. Je síce pravda, že (podľa môjho skromného názoru) nápadne pripomína Malého princa, no aj tak si myslím, že má hodnotu, ktorú sa oplatí napr. deťom odovzdať a zaslúži si miesto v našich knižniciach.

Celý článok ukončím mojimi odporúčaniami na knihy, ktoré sa oplatí prečítať si. Pre milovníkov filozofických úvah o živote určite Utorky s Morriem od Mitcha Alboma, fantasy maniakom séria Harry Potter, obľúbencom dystopie jednoznačne Žatvu smrti, nadšencom židovskej a vojnovej tematiky Zlodejku kníh a romantické príbehy s nádychom temna, z ktorého možno niektorí budú znechutení, určite série od Virginie Andrews. Ale všetko je o uhle pohľadu. Keď sa chcete pobaviť, odporúčam knižku Ako som vozil Nórov, i keď niektorým sa tiež táto kniha nepáčila.