10 skvelých herných titulov založených na knižných príbehoch

1
Share

 dnešnom článku sa spolu pozrieme na niečo, čo poteší milovníkov hier, ale aj kníh. Spísala som pre vás 10 skvelých herných titulov, ktoré vznikli na základe knižných príbehov. Samozrejme, nechýbajú také tituly, ako Zaklínač, Assassin´s Creed či Pán prsteňov. No ostatné si prečítajte sami, a dajte mi vedieť, či ste o niektorých z týchto hier vôbec tušili, do komentára. Pri písaní článku som vychádzala z tohto webu.

1. The Witcher/Zaklínač

Niežeby hra The Witcher nebola úspešná aj vďaka svojim prvým dvom dielom, no popularita jej značne vzrástla najmä od vydania tretej časti, Divoký Hon. A práve ten spôsobil, že sa predalo ešte viac knižných sérií a v posledných rokoch vzrastá aj úspech poľského autora Andrzeja Sapkowského, autora knižnej ságy.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

V  neposlednom rade určite pomohol aj seriál od Netflixu(najmä mimo Európy). Údajne sa vraj omnoho precíznejšie drží kníh ako herné náprotivky (ale o tom by sa dalo dlho polemizovať).

2. Assassin’s Creed

Ako iste väčšina fanúšikov série AC tuší, v dnešnej dobe má aj svoje vlastné romány. No pri vytváraní prvej hry sa vývojári výrazne inšpirovali dielom slovinského autora Vladímira Bartola. Jeho román Alamut z roku 1938 rozpráva príbeh o zabijakoch a je pomenovaný podľa ich pevnosti, ktorá kedysi stála na mieste súčasnej iránskej provincie Qazvin.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Veľké časti Bartolovho románu vychádzali z historických faktov, a práve tieto prvky boli použité v prvom dieli série AC. Nám hráčom veľmi dobre známy citát: “Nič nie je pravda, všetko je dovolené!“, ktorý je heslom AC, bol tiež poskytnutý s láskavým dovolením autora, aj keď znenie bolo mierne zmenené, s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli stručnosti.

3. Middle-Earth: Shadow of Mordor/Stredozem: Tieň Mordoru

Pán Prsteňov je jednoznačne jednou z najlepších knižných a filmových sérii všetkých čias. Od ich vydania sme sa dočkali aj rôznych videohier. Jednou z nich je aj Shadow of Mordor, ktorý hráčom ponúka vďaka svoju prepracovanému fantastickému nemesis systému a technike boja skvelý zážitok.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Ako názov naznačuje, príbeh hry je zasadený do Tolkienovej Stredozeme a zahŕňa veľkú časť príbehu podrobne popísaného v mnohých autorových románoch. Existuje aj pokračovanie, ktoré však nie je také úspešné ako zmienený prvý diel.

4. Dynasty Warriors/Bojovníci dynastie

Mnoho veľkých herných sérii Mosou čerpá inšpiráciu z úplne rovnakého miesta: čínsky román zo 14. storočia od Luo Guanzhonga s názvom Romanca troch kráľovstiev. Je všeobecne považovaný za jeden zo štyroch veľkých klasických románov čínskej literatúry a rozpráva o znovuzjednotení Číny, čo je hlavným príbehom v každom dieli hry.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Všetky postavy, staršie ako sám život, ktoré v sérii vystupujú, nájdete aj v románe. Mnohé veci tiež preberá zo skutočných historických záznamov  dokumentujúcich túto éru.

5. Metro 2033

V pozadí hernej adaptácie skvelého literárneho diela Metro 2033 stojí štúdio 4A Games. Firmu zaujalo dielo rusko-izraelského autora Dmitrija Glukhovského.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Jeho rovnomenný sci-fi román je viac-menej celý predlohou pre hru, zatiaľ čo jeho ďalšie diela sériu výrazne ovplyvňovali. Na prvom titule autor spolupracoval priamo so spoločnosťou 4A Games a dokonca pomohol napísať príbeh a dialóg pre pokračovanie hry, Metro: Last Light.

6. BioShock

Za BioShockom stojí ocenená rusko-americká spisovateľka a filozofka. Práve ona vyvinula a podrobne popísala filozofické princípy objektivizmu, ktoré inšpirovali mesto Rapture a osobú filozofiu Andrewa Ryana. Jeho meno je dokonca takmer anagramom Ayn Randovej.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Frank Fontaine je inšpirovaný jej manželom Frankom a príbeh hry jej dielami Foutainhed a Atlas Shrugged. Práve v spomenutých dielach Randová skúma a načrtáva myšlienky objektivizmu, takže je viac než jasné, že tieto mená boli začlenené do hier.

7. The Godfather/Krstný otec

I keď hry The Godfather od spoločnosti EA sú prevažne založené na filmoch, a nie na knižnej predlohe Maria Puza, čiastočne sa inšpirovali. Druhá z dvoch hier bola trochu sklamaním, aj keď je originálom, ktorý zahŕňa udalosti prvého filmu a je jedným z najlepších “klonov” GTA.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

The Godfather, podrobne popisujúci príbeh nástupu Michaela Corleoneho k moci, ovládajú hráči a bez problémov tak prepájajú naratívne vlákna do už i tak skvelého príbehu. To je podložené niekoľkými fantastickými hernými mechanizmami a nádhernou kombináciou nových a klasických kúskov.

8. Tom Clancy’s Rainbow Six

Pokiaľ ide o autorov, autor Tom Clancy mal omnoho väčší vplyv na videoherný priemysel ako zvyšok. Mnoho z jeho románov bolo adaptovaných do videohier. Najznámejším z nich je však spisovateľova séria Rainbow Six, ktorá patrí medzi jednu z najpredávanejších videohier.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Ide o špionážny a vojenský titul. Pokiaľ ide o hry tejto tematicky, len veľmi málo franšíz dokáže preraziť aj v dlhom seriáli, ktorý debutoval pred viac ako dvoma desaťročiami. Za ten čas sa objavilo na nespočetných systémoch, s novým záznamom, Tom Clancy´s Rainbow Six Extraction, ktorý by mal dokonca prísť na PS5 a Xbox začiatkom nasledujúceho roku.

9. Parasite Eve

 

Parasite Eve je klasická survival-hororová séria. Nie je však priamo adaptáciou románu, ale jeho priamym pokračovaním. Prvá časť nadväzuje na miesto, kde román japonského farmakológa Hideaki Sena z roku 1995 skončil a zahŕňa množstvo rovnakých tém, myšlienok či postáv.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Rovnako ako podobné príbehy, aj Parasite Eve môže byť občas pri skúmaní zákonitostí prírody a biológie človeka desivá. Autorovi pomohla získať mnoho literárnych cien. V Japonsku sa dokonca dočkali aj filmovej adaptácie, ktorá aj napriek nie veľmi úspešnému osloveniu divákov dokázala zarobiť takmer milión dolárov.

10. I have no mouth, and i must scream/Nemám ústa a musím kričať

Priaznivci klasických adventúr “point-and-click” pravdepodobne veľmi dobre vedia o existencii tejto hry. Vzhľadom na svoj vek je to však titul, o ktorom väčšina súčasných hráčov pravdepodobne vôbec netuší. Túto chybu by mali napraviť, pretože zážitok, ktorý hra ponúka, je dodnes úplne jedinečný.

PREJSŤ DO E-SHOPU S KNIHAMI

Jej príbeh je založený na rovnomennom románe od autora Harlana Ellisona z roku 1967 a odohráva sa v dystopickej budúcnosti, ovládanej A.I. systémom. Ľudská rasa bola vymazaná a na svete ostalo len 5 ľudí. Tí však nemali veľké šťastie, pretože posledné storočia strávili  psychologickým mučením.  V hre sa kombinuje mnoho temných a znepokojivých tém, vrátane genocídy, zneužívania a paranoje.

A NA ZÁVER ZAHLASUJ V TEJTO ANKETE: