V. S. Moser: Mysľomágovia – Hmlový ostrov

0
Share

RECENZIA – V. S. Moser: Mysľomágovia – Hmlový ostrov

Anotácia

Prvý dojem/Vizuálna stránka

Ja som tak neskutočne pyšná, že opäť jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala, vyšla u nás na Slovensku! Nedalo mi nezačať túto asi dosť podrobnú recenziu touto vetou.  A o to viac, že ide o samovydanie!

Som človek, ktorý je vychovaný na Harrym Potterovi, ktorú mi trochu táto kniha pripomínala. A ako fanúšik HP to oceňujem, hoci niekomu to môže vadiť.

Okrem toho, že autorka posielala túto knihu spolu s malými darčekmi pre svojich čitateľov, musím do nebies vychváliť aj obal a vnútro knihy. Prvý dojem bol neskutočný. Tá obálka je jedna z najkrajších, čo som kedy videla. Úplne prvé dve strany sprevádza mapa, ktorá je pre fantasy svet akadémie Insuly Nebuly skvelým doplnkom, vďaka ktorému sa čitateľ vyzná v jej priestoroch.

Taktiež názvy kapitol sprevádzajú nádherné ilustrácie, ktoré navnadia na čítanie. Úprimne, tie obrázky sú také pekné, že by som sa na ne vedela pozerať celé dni aj bez čítania príbehu. A aby som nezabudla, na bokoch niektorých strán sa tiež nachádzajú rôzne symboly, ktoré dodávajú celému príbehu ešte väčší šmrnc.

 

A čo sa týka čítania?

Hltala som stranu za stranou. Je neskutočné, ako autorka dokázala vytvoriť fiktívny fantasy svet čarovnej akadémie, kde prijímali tých študentov, ktorí ktorí boli predurčení v budúcnosti dosiahnuť veľké veci, ak sa naučia svoju myseľ správne ovládať.

Oceňujem náhle “vhupsnutie” do deja, kde sa ocitáte v úlohe hlavnej hrdinky Eliss Seedovej, ktorá sa preberie so stratou pamäti a vôbec nevie, či to, čo “zažila”, bol len sen alebo realita. Ellis som si hneď obľúbila. Bola to fajn baba, ktorá nemala jednoduchý život, no, vďakabohu, mala vo svojom okolí ľudí, na ktorých sa mohla obrátiť. Tých nebudem menovať, veď uvidíte sami.

Postavy boli skvele vykreslené. To, ako autorka dokázala opísať Francisa až do takej miery, že ste ho, podobne ako Ellis, neznášali, to bolo neuveriteľné. Jednoducho starý nadurdený učiteľ, ktorý si vybíja svoje komplexy na žiakoch a vôbec ste nevedeli odhadnúť, čo ho k takémuto správaniu vedie. Naopak, šarmantný doktor Shahin, čo od začiatku Ellis dosť pomáhal, bol veľmi obľúbený a aj Ellis mu omnoho viac dôverovala.

POZOR, nasledujúce riadky môžu obsahovať jemné spoilery! Čítať len na vlastné riziko!

Keď už som sa s Ellis a jej kamoškou ocitla na akadémii Insula Nebula, bola som šťastná, že sa im podarilo zdolať náročné skúšky, i keď u Ellis to nevyzeralo veľmi nádejne. Vďakabohu sa jej však ujal doktor Shahin, aby jej pomohol “zapadnúť” do sveta mysľomágov. Čo sa týka postáv, ja ani neviem, či bola nejaká, ktorú som vyslovene nenávidela.

Keďže som zmieňovala toho Harryho Pottera, napadá mi, že mi riaditeľka Rigidová svojou posadnutosťou pravidlami pripomenula trocha Umbridgeovú. Takisto Ray Viggory. Hovorte si , čo chcete, ale podobné meno s Diggorym je čisto náhodné? To sa ale opýtam raz priamo autorky :). Tom mi tiež do istej miery pripomínal postavu z HP.

Zmienené postavy ešte s pár ďalšími a ich riešenie náročných situácií boli geniálne. Páčilo sa mi postupné budovanie vzťahov medzi nimi. Žiadne naivné hate to love a podobne. Jednoducho to skvelo plynulo a dvojice, ktoré tam vznikli, som si obľúbila. Dialógy boli tiež výborné a sem-tam som sa nad nimi aj pousmiala popod “pomyselný” fúz.

Akurát škoda jedného, čo sa mohol cítiť ako piate koleso pri voze. Paradoxne, jeho myseľ a nápady boli asi tie najgeniálnejšie, čo sa tam objavili a som rada, že autorka dala priestor takémuto géniovi, aby v podstate práve on pomohol nájsť cestu k odhaleniu šokujúcej pravdy.

Páčilo sa mi cestovanie časom a rôznymi miestami, kde naši hlavní hrdinovia stretávali rôzne nadprirodzené bytosti, čo ešte viac obohacovalo tento úžasný príbeh, ktorý by som si, úprimne, užila asi aj bez toho.

No už za väčšou polovicou knihy som začala niečo šípiť a ani neviem, či som sa modlila, aby to bola pravda. Ale asi áno, lebo som bola na konci veľmi spokojná, že sa karta obrátila a bolo to úplne inak, ako som pôvodne očakávala už niekde na začiatku príbehu, než dievčatá nastúpili na akadémiu.

Objavili sa i akčné scény, nejaká tá romantika, ktorá vôbec nebola otravná do takého štýlu, že by zo mňa tiekla čokoláda :P… Jednoducho to celé do seba pekne celé zapadlo a vytváralo celistvý príbeh.

Ale na konci!!! Toto, milá pani autorka, Vám musím vytknúť!!! Prečo, prečo, prečo??? Ale zase ja rozumiem tomu, že sa tomu človeku, ktorého tu nemôžem zmieniť bez toho, aby som tu nespoilerovala čitateľom, ktorí sa ku knihe ešte nedostali, muselo asi pre ďalší vývoj príbehu stať to, čo sa stalo.

Ale sakra! Aj tak ma to nahnevalo! Nutne potrebujem ďalší diel! Ešte pred tým, na čo v predchádzajúcich riadkoch nadávam, bol obrat týkajúci sa jeho postavy jeden z tých, v ktorý som tajne dúfala.

Zhrnutie:

Túto knihu by si mal prečítať každý skalný fanúšik fantasy a mágie. Mal by si to prečítať čitateľ, ktorý má rád prepájanie minulosti a prítomnosti, človek, ktorý ocení i to, keď sa v knihe objaví mierna (nie vôbec otravná) dávka romantiky a hlavne totálne prekvapivé zvraty, ktoré by ste nečakali. Teda! Ten jeden by som ja vôbec nečakala. Akože áno, priznám sa, že miestami to bolo predvídateľné, ale v tomto prípade to neznamená zlé.

A i keď sa tam jedna z postáv, Viola, objavila len párkrát, dokázala ma riadne naštvať. V jednej recenzii na IG som čítala, že knihomoľku mrzí, že nedostala viac priestoru. Nesúhlasím, len nech ostane tam, kde je! A ako je to vlastne s tými žiakmi, ktorí na akadémii neprešli prvou skúškou?

To sa dozviete, keď si knihu prečítate. Ja ju odporúčam všetkými desiatimi a budem sa opakovať! Som pyšná, že táto kniha vyšla u nás na Slovensku. A v súvislosti s cestovaním času som si užívala aj prelínanie minulosti a prítomnosti, keď už sa to celé pekne začalo rozuzľovať.