Spovedáme autorov: Roman Horňák

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už siedmykrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autorku kníh Konflikt a Iba desať dní, Michaelu Brnkovú. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bol ochotný na zvedavé otázky odpovedať Roman Horňák, slovenský autor krimi, ktorého prezývajú aj “slovenský Carter”

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roman Horňák (@roman_hornak)

Rozhovor

Kto je Roman Horňák ako autor a ako človek?

Autor nie je človek? 🙂 Ako človek milujem cestovanie, prírodu, hudbu (hardrock, metal) a históriu – zvlášť obdobie antického GréckaRíma. Mám rodinu, priateľov a známych a tí, chvalabohu, moje autorstvo rešpektujú (pseudonym).

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na svoje príbehy?

Príbehy prináša sám život! Niekedy vystačí ústrižok z novín, občas niečo zachytím zo správ, niekde objavím článok či pozriem dobrý dokument v TV… A potom stačí už iba zapojiť fantáziu a vdýchnuť príbehu život, ktorý infiltrujem do košických ulíc a blízkeho okolia.

Kto je Vaším najobľúbenejším autorom?

Mojím obľúbeným je samozrejme Stephen King, od ktorého sa je stále čo učiť. Vďaka recenzentom/recenzentkám, ktorí/ktoré majú načítané tony kníh a začali moju tvorbu porovnávať s Chrisom Carterom, začal som čítať aj jeho. Nakoľko máme toho naozaj dosť spoločného (technika písania, drsné opisy prostredia, detailné popisy vrážd a vyšetrovania z miesta činu), obľúbil som si aj jeho. To bez debaty!

Ako dlho pracujete na knihe?

To záleží od príbehu, múzy aj času. Písal som knihu štyri mesiace, ale aj tri roky :). Mojou snahou je vydať knihu aspoň raz ročne. Ako sa však vraví, na dobré si treba počkať. :))))))))))))))))))))))

Kedy ste začali s písaním?

Prišlo to nejako spontánne a samo. Pred ôsmimi rokmi. Skúsil som hodiť na papier niečo, čo ma zaujalo a nakoniec sa mi to podarilo pretaviť do knihy. A už mi to zostalo, samozrejme vďaka čitateľom, ktorí si pýtajú ďalšie knihy. Takže dopredu ma určite posúvajú čitatelia, bez ktorých by som nepísal.

Ktorú Vašu knihu máte najradšej a prečo?

Knihy sú vaše deti. Milujete ich všetky. Každej venujete časť svojho života. Dlhé mesiace. Emočne mi však prirástol k srdcu Anjelik.

S ktorým autorom by ste sa chceli stretnúť?.

Samozrejme s tými, o ktorých som písal vyššie. Stretnúť kráľa hororu by bolo fajn a s Chrisom by sme si určite mali o čom pokecať. :)))))))

Keby sa Vaše knihy sfilmovali, koho by ste si vedeli predstaviť v jednotlivých úlohách?

Koncom roka má vyjsť zbierka kriminálnych poviedok, kolektívu autorov, tzv.: Slovensko NOIR, pod dohľadom pána Františka Lintnera. Je to už tretí ročník tohto projektu. Okrem knižnej podoby budú príbehy skrášlené aj ilustráciami. Priložený bude aj CD nosič s originál skomponovanou hudbou a načítaním poviedok známymi slovenskými hercami a herečkami.

Čo sa týka mojej poviedky, osobne som poprosil o načítanie slovenským hercom Milom Kráľom. Bolo mi vyhovené. Milovi zo srdca ďakujem. Jeho by som si vedel predstaviť aj vo filmovej verzii ako Romana Horňáka. So mnou osobne má tiež veľa spoločného. Sme zhruba rovnako vysokí, máme podobné povahové črty aj mimiku tela. Ako Viki by som si dokázal predstaviť Gabiku Marcinkovú. Aj diváci by sa hádam potešili takejto novej dvojke detektívov. 🙂 Ostatných by som ponechal na režisérovi. 🙂

Ako sa volá Vaša obľúbená kniha z detstva?

Dvaja divoši od Ernesta Thompsona Setona. Pamätám si, ako som si ju ako decko vypožičal z knižnice a vrátil o sto strán chudšiu. Boli tam plány, ako sa zhotovujú luky a šípy, nože, indiánske stany, ako sa robia uzly, totemy, kanoe, skrátka hromada ilustrovaných návodov. Tie som si do jednej strany vytrhal. Čítal som aj Jozefa Archibalda Cronina.

Je kniha ku ktorej sa stále vraciate?

Isteže. Od Stephena Kinga, O písaní.

Kedy bude tento rok nová kniha?

Na novej knihe samozrejme pracujem, ale samotná skladba príbehu je dosť náročná. Oproti predchádzajúcim o dosť. Ak ste čítali moje doterajšie knihy, tak si skúste predstaviť KataAnjelikom dohromady a vynásobte dvomi. Dotknem sa veľmi vážnej témy, ktorej sa treba určite venovať. Určite to bude jedna z najkontroverznejších kníh roka. Bude to akási povinná jazda pre rodičov … násťročných!!! Myslím si, že po jej prečítaní si mnohí z rodičov vstúpia do svedomia!

Prezraďte niečo zo súkromia!

Voľný čas trávim podľa nálady. Keďže písanie kníh je skôr individuálna práca, je jasné, že čas vyvažujem davom. Milujem rockové koncerty. Tento rok som sa ich už niekoľkých zúčastnil a do konca roka ešte plánujem čo to stihnúť. Rád čítam knihy a nielen detektívky. Momentálne mám rozčítané dve: Nočný lovec od Chrisa Cartera a Egypťan Sinuhe od Mika Waltariho. Som flegmatik, skôr sova. Takže nočný vták. Mám rád zvieratá. Naposledy som si to užil v norimberskom delfináriu. Tie tvory sú fascinujúce.

Uprednostňujete pri písaní ticho alebo hudbu?

Ticho určite nie. 🙂 Tam, kde píšem, odtiaľ sa ozýva rock.

Ako relaxujete? Kde čerpáte energiu?

Baterky dobíjam na koncertoch, ale keďže mám rád aj históriu, skôr ma stretnete na hradoch, zámkoch a na zrúcaninách. Mám rád múzeá, nedávno som navštívil skanzen.

Máte z niečoho strach?

Samozrejme. Nenávidím hromy.

Máte nejaký rituál pri dopísaní knihy?

Áno. Asi ako každý. Nie som fajčiar, ale po dopísaní si ako rituál neodopriem dobrú kubánsku cigaru. Plus fľaša kvalitného bieleho vína.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorovi, že súhlasil s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorá z autorových doposiaľ vydaných kníh sa vám páči najviac a prečo. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Jurajom Gerbelom a v blízkej dobe na ďalších našich skvelých autorov a skvelé autorky, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: