Ako som si usporiadala hlavnú knižnicu

0
Share

Dnes by som sa s vami chcela podeliť o to, ako som si nedávno upratala knižnicu. Iste totiž každý z vás pozná dva problémy poctivých knihomoľov. Tak veľa kníh a tak málo času. Alebo toľké knihy a tak málo miesta. Iste ste už natrafili na články s miliónmi tipov na spôsob upratania kníh, či už podľa farby, autora, veľkosti a tak ďalej.

Ja vám však vo svojom článku chcem povedať a na fotkách ukázať, ako som si svoje knihomoľské kútiky usporiadala ja. Aj keď to isto nie je finálna verzia. Ktorého knihomoľa však nebaví stále sa vŕtať vo svojej knižnici a prehrabávať sa v knihách? 

www.martinus.sk

Vždy som bola v tomto skôr perfekcionista a mala som knižky upratané podľa veľkosti. Nemohlo sa stať, že by niekde trčal nejaký rožtek a bol by vyššie, ako ostatné knihy. Keď toto vidím niekde na fotkách z internetu, ide mi moje poriadkumilovné srdce, čo sa týka kníh, rozdrapiť. Viem, dosť psycho, ale iste nie som jediná. No keď som sa tak zahľadela do políc s knihami, tak som si už povedala, že ma to ich usporiadanie celkom nudí. Pustila som sa jedného pekného dňa do toho.

Doma mám asi tak tri knižnice – čo ešte stále nie je dosť. To by som však musela byť veľmi bohatá alebo disponovať toľkým miestom, či barakom určeným len na knihy. Keďže mojím najobľúbenejším žánrom sú trilery a detektívky, tie som túžila mať na očiach každý deň. Sú teda v obývačke, tesne pri dverách z chodby. Veď viete – aby aj ľudia, čo prídu na návštevu, videli, akými knihami sa naša domácnosť pýši.

Predpokladám, že väčšina z vás to tiež robí. Samostatná polička je venovaná takmer celá len Nesbovi. Ďalej sa tam vyníma Robert Galbraith, Samuel Björk, František Kozmon a Jozef Karika. Samozrejme, jedna polička je venovaná mojim najobľúbenejším fantasy postavám, Harrymu Potterovi a Zaklínačovi. Manželova polička zase obsahuje jeho najobľúbenejšiu sériu Word of Warcraft a Metro.

Dá sa povedať, že som v tomto smere v podstate multižánrová, tak sa sem-tam mihne aj nejaká tá romantika, výchovné publikácie či young adult. Ako správnemu fanúšikovi Martinusu a pravidelnému riešiteľovi marcových súťaží nesmú chýbať taktiež puzzle všetkých dielov knižnej šifry (zoženiete tu). Áno, na knihy a všetko s nimi súvisiace mi nikdy nie je ľúto “vyhodiť” peniaze. To pre mňa pravdepodobne nebudú nikdy financie do luftu.

Niektoré knihy, napr. poviedky od E.A. Poeho od vydavateľstva Snowmouse publishing som si musela vystaviť predným obalom, lebo to sú také skvosty, že by bola škoda ich nevidieť. Hotové umelecké dielo. To isté platí pre Patricka Rotfussa a jeho Meno vetra a Strach múdreho muža. Ako skalnej fanúšičke Sebastiana Fitzeka nechýba samostatná polička ani jeho trilerom, no keďže mám všetky jeho zatiaľ vydané, sú upratané klasicky.

www.martinus.sk

Keďže mám veľký problém písať kratšie články, tak to tu radšej rýchlo utnem a s druhou knižnou poličkou sa s vami podelím niekedy nabudúce, v druhej časti. Budem rada, ak mi napíšete, ako sa vám upratanie mojej knižnice páči, či poprípade máte ešte nejaké nápady. Čítajte moje články, ak čítanie považujete, podobne ako ja, za závislosť. Poprípade mi zanechajte komentár.