Spovedáme autorov: Baja Dolce a Michaela Zamari

0
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už niekoľkýkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali veľmi obľúbeného slovenského autora, Juraja Červenáka. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, tentokrát s dvojicou autoriek, Michaelou Zamari a Bajou Dolce, ktorým veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Zamari (@michaelazamari)

Povedzte nám niečo o sebe. Kto ste ako človek a autor.

Michaela: Dve rozdielne osoby a pritom jedna a tá istá. Asi ma najviac vystihuje to, že je pre mňa dôležitá sloboda a možnosť robiť si, čo chcem. Pritom sa snažím byť inšpiráciou pre ostatných, namiesto odstrašujúceho príkladu a každý deň sa usilujem vydolovať zo života čo najviac. Niekedy som rojko, inokedy profesionál.

Baja: Ako človek som v prvom rade mama, manželka, sestra, dcéra, priateľka. To je pre mňa priorita a najväčšia radosť. Ako autorka som človek, ktorý sa rád zasníva, ktorý často verí svojej fantázii v takých rozmeroch, že ju dáva do svojich knižných príbehov. Ako autor som človek, ktorý sa nebojí žiadnej témy, hoci nie vždy sa mi píšu najľahšie.

Čo vás viedlo k tomu, že ste začali písať?

Michaela: Hneď ako som sa tomu naplno oddala, už nebolo cesty späť. Pravdepodobne aj speváci cítia, že sa narodili pre spievanie, lekári, že im bolo vopred dané, aby sa venovali takému vzácnemu povolaniu. Ja som zmysel svojej cesty našla v písaní. Je to akési poslanie a mám to šťastie, že aj vášeň, ktorej som bez reptania prepadla.

Baja: Láska k čítaniu ma podnecovala písať od veľmi skorého veku. Najprv to začalo školským časopisom, poviedkami na vlastnom blogu a teraz už aj tými skutočnými knihami. Je to môj spôsob psychohygieny, relaxu, ale aj niečoho, čo úplne neviem vysvetliť. Mnohokrát sa mi stane, že mám chuť povedať svetu o nejakej udalosti, mám chuť to vykričať do celého sveta a tak to aj urobím – napíšem to do svojich kníh. Či už priamo, alebo aj medziriadkovo.

Ktorá kniha z vašej tvorby sa vám páči najviac a prečo?

Michaela: Nerada hovorím, že sa niečo nedá, ale toto je zrejme pre každého autora úloha s nejednoznačným riešením. Každá sa mi páči pre niečo iné. Napríklad Priznanie preto, lebo si myslím, že som pri ňom z pohľadu akcie, napätia a dobrodružstva vydolovala zo seba maximum, do A čo ak áno? som dala kusisko zo seba a nič osobnejšie len tak ľahko nenapíšem, ale vďaka myšlienkam a povahám hlavných hrdinov sa minimálne v mysli často vraciam k Nasleduj ma.

Baja: Všetky, pretože každá z nich obsahuje veľa informácií, tém a emócií, ktoré som v danom období potrebovala spracovať. Každá má v mojom srdci rovnaké zastúpenie.

Ktorá kniha z vašej tvorby sa vám páči najmenej a prečo?

Michaela: Druhá najťažšia otázka. Ak by som na ňu vedela odpovedať, sklamala by som seba samu.

Baja: Súhlasím s Miškou. Ako som spomínala vyššie, ľúbim každú jednu, nech má hockoľko chybičiek a nedokonalostí. Ani my ľudia nie sme dokonalí.

Aké je to pre vás písať? Čo vtedy cítite?

Michaela: Cítim radosť, vzrušenie, pokoru aj dobrodružstvo. Cítim to, čo cítia hlavné postavy a zároveň to, čo dúfam, že budú cítiť aj čitatelia. Písanie je pre mňa na jednej strane akousi samozrejmosťou, no zároveň si stále uvedomujem, že je vzácne cítiť tú motiváciu a túžbu dať na papier to, čo mi hlavní hrdinovia premietajú v hlave.

Baja: Ja cítim lásku aj nenávisť, radosť aj hnev. Cítim celú škálu emócií od tých najkrajších až po tie najmenej pekné. Samozrejme podľa toho, akú knihu píšem, aké témy rozoberám. Pre mňa je napísanie knihy emočne náročný, ale aj krásny proces.

Kde beriete inšpiráciu pri písaní?

Michaela: Úplne všade. Možno ma aj niektorá z týchto otázok inšpiruje zamyslieť sa istým smerom a vznikne z toho ďalšia kniha. 😊

Baja: Spisovateľ má akési iné videnie a vnímanie. Nasávame doslova všade. V konverzáciách, v každodennom živote, v životoch priateľov, známych i neznámych, ale aj v literatúre, v umení, v hudbe, vo filmoch, v snoch a dokonca aj pri činnostiach, ako je umývanie riadov. 😀 Často nás to zastihne nepripravených, preto výbava dobrého spisovateľa je určite nejaký zápisník na myšlienky a nápady.

Mali ste už niekedy krízu v písaní?

Michaela: Pravdepodobne mala, ale vďaka tomu najkrajšiemu dôvodu. V mojej hlave často súperí o pozornosť veľké množstvo hlavných postáv a nie je jednoduché ignorovať všetky naraz. Vlastne je to nemožné. No keď pochopia, že všetky príbehy naraz nenapíšem, nejako sa medzi sebou dohodnú a ja poslúchnem tie postavy, ktoré si vydobijú svojich päť minút slávy. Aby som im tých „päť“ minút predĺžila na večnosť.

Baja: Mávam ju často, odkedy som mama. Niekedy je veľmi náročné sadnúť za počítač a písať, keď moja myseľ túži po posteli a spánku. Ale zlepšuje sa to.

Ak áno, ako sa prejavila?

Michaela: Bitkou hlavných postáv. 😀 Ale nikto neprišiel k úrazu, doteraz šťastne žijú aj oni, aj ja.

Baja: Tak, že som za dve hodiny napísala dve vety a nič viac. Nasledovala frustrácia, pochybovanie a nakoniec som len zistila, že keď sa poriadne vyspím, pôjde to lepšie. Čiže často pomôže kvalitný oddych, lebo náš mozog nie je počítač, potrebuje regeneráciu.

Máte obľúbeného autora?

Michaela: Mám ich, našťastie, veľmi veľa. S jednou z nich som už napísala duet, na ktorý som stále veľmi hrdá.

Baja: Netuším, o kom hovorí Miška (smiech). Žartujem. A cítim to rovnako. Mala som to šťastie napísať knihu s jednou z mojich najobľúbenejších autoriek, ktorú veľmi zbožňujem, ale nemôžem jej to toľko spomínať, hoci ona je taká úžasná, že by isto neostala namyslená. (: A okrem nej mám aj iných favoritov, no je ich dosť, lebo na Slovensku máme obrovské talenty, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Aký druh literatúry sa vám páči?

Michaela: Taký, ktorý má pre mňa pridanú hodnotu. Či už ide o oddychovku v romanticko-erotickom žánri, napätie v trileroch, nové poznatky v náučnej literatúre, inšpiráciu v životopisoch, alebo mentálnu nakopávku v motivačných knihách. A rada si prečítam aj rozprávky.

Baja: Taký, ktorý ma nepustí od začiatku až po koniec. Zbožňujem, keď objavím také poklady a je zrejme jedno, či ide o romantickú beletriu, fantasy, YA a mnoho iných žánrov.

Máte svoj obľúbený knižný žáner a knihu? Alebo aspoň čo vám ako prvé v tejto súvislosti napadne?

Michaela: Obľubujem viaceré knižné žánre, no ako autorka som sa našla najmä v romanticko-erotickej beletrii, i keď si užívam aj napätie a dobrodružstvo. Môcť čítať je veľký dar, nechcem sa obmedzovať len na jeden žáner a jednu knihu, ktorú budem do smrti citovať, keď môžem každú chvíľu objaviť takú, ktorá mi zmení život.

Baja: Verím v to, že ak si ma má nejaká kniha nájsť, nájde si ma. Najradšej však čítam romantickú beletriu, dark romance a erotiku, beletriu pre mládež, fantasy a občas siahnem aj po trileroch.

Ako sa volá vaša obľúbená kniha z detstva?

Michaela: Nemám jeden názov, no ako dieťa som nedala dopustiť na Disneyovky. Zjavne to bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať, lebo vďaka nim verím, že nič nie je nemožné.

Baja: Tá kniha sa volala – Moja veľká kniha od Tonyho Wolfa. V roku 1991 ju vydalo vydavateľstvo Tatran a mala na výšku 57 centimetrov! Milovala som ju a dodnes sa mi pri slove – prvá kniha  – vybaví práve ona.

Kedy najradšej píšete (deň, noc, presný čas) a prečo?

Michaela: Kedykoľvek príde múza, inšpirácia, flow. Táto trojka nepozná časové obmedzenie a nedbá na to, či práve môžem odložiť všetko ostatné.

Baja: Keď nezaspávam pri obrazovke. 😀 Ale večerné písanie má pre mňa väčšie čaro.

Keby ste sa mali stretnúť len s jedným zahraničným autorom/zahraničnou autorkou, kto by to bol a prečo?

Michaela: Sú viacerí, takže je extrémne ťažké vybrať si, ale zostala by som verná Samanthe Young, ktorá bola mojou veľkou inšpiráciou a mojím obrovským snom je, aby mi raz pokrstila knihu.

Baja: Veronicou Roth a chcela by som sa jej naživo opýtať na záver série Divergencia – „Prečo?!“

Máte nejaký svoj “spisovateľský rituál”?

Michaela: Ak sa to ráta, neriešim rituály, len píšem iba vtedy, keď viem, že si to užívam a neriadim sa deadlinom ani očakávaniami niekoho, kto nenosí na krku moju hlavu.

Baja: Zapálená voňavá sviečka, niečo na pitie, dobrá hudba v pozadí, poriadok na pracovnom stole a aj v mysli.

Kto je vaším obľúbeným autorom/obľúbenou autorkou od nás?

Michaela: Opäť je ich viac. Keď mi to čas dovolí, s radosťou siahnem nielen po knihách mojej skoro sestry Baji Dolce, ale aj po románoch z pera Hanky Repovej, Ivice Ďuricovej, Frankieho Kozmona, Mišky Ries, Moniky Wurm, Janky Benkovej a ďalších talentovaných kolegov/kolegýň.

Baja: Je ich veľa, ale najviac asi Michaela Zamari, Iveta Klemanová, Barbora Astor, Kristína Ježovičová, Viktória Dominová, Michala Ries, Ivica Ďuricová, Michaela Hajduková, Majka Danihelová a ďalší. Je ich veľmi veľa, ich knihy v mojich očiach často prekonajú zahraničnú tvorbu.

Čo by ste poradili začínajúcim autorom?

Michaela: Aby písali pre radosť, lebo k peniazom sa dá prísť ľahšie vo všetkých ostatných profesiách. Nech si ochránia svoju motiváciu a vášeň, a vyzbroja sa odhodlaním a trpezlivosťou. A nech si písanie nezabudnú užívať.

Baja: Píšte, čítajte, žite, vnímajte, užívajte si a nevzdávajte sa.

A na záver sa s nami podeľte s nejakým svojím obľúbeným knižným citátom.

Michaela: Pre mňa je topka knižno-neknižné motto, že čo sa neskončilo dobre, to sa ešte neskončilo. 😊

Baja: Dám sem niečo svoje. „Knihy otvárajú milióny dverí do miliónov svetov. Stačí sa len začítať.“

Ďalej pokračujú otázky pre Michaelu od jednej z našich čitateliek

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Zamari (@michaelazamari)

Čo ste cítili, keď ste písali knihy A čo ak áno a A čo ak áno 2? Vzhľadom na to, že sa týkajú priamo Vás.

Michaela: Všetko, čo sa nakoniec dostalo do knihy. Či už čerpám zo svojej minulosti, alebo z fantázie, vždy všetko prežívam s hlavnými postavami. A áno, priznávam, toto pre mňa bolo miestami náročnejšie písanie a následne čítanie, ale boli aj slzy radosti či úsmevu, aj vďačnosť za spomienky, ponaučenia a najkrajšiu lekciu lásky.

Chystáte po vydaní knižky A čo ak áno 2 aj nejakú ďalšiu knižku?

Michaela: Chystám ich hneď niekoľko, na dvoch už postupne pracujem. 😊

Na čo sa môžeme tešiť?

Michaela: Ja verím, že na všetko, ale hlavne na romantiku, vášeň, cestovanie, doberačky hlavných postáv a lásku, ktorá zatieni akúkoľvek drámu.

Napadli mi otázky, že kde beriete inšpiráciu na príbehy, či sa inšpiruje životom okolo seba, alebo si vymýšľate a ako dokážete skĺbiť prácu na plný úväzok s vydávaním kníh.

Michaela: Verím, že ak človek chce, nájde si spôsob namiesto plytvania energiou na výhovorky. Asi v tom má prsty aj šťastie, ktoré mi doprialo super šéfa a prácu, s ktorou môžem skĺbiť knihy, hoci tie dve činnosti spolu absolútne nesúvisia. Aspoň mám vďaka tomu vždy od jedného oddych a vážim si, že sa nemusím obávať o financie a zároveň sa môžem venovať tomu, čo milujem a prečo sa ten nabitý harmonogram a permanentná zaneprázdnenosť oplatí. Panečku, strašne dlhá veta, to by mi korektorka hneď poprestrihávala. 🙂

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorkám, že súhlasili s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorá doposiaľ vydaná kniha sa vám od nich najviac páčila. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovory s ďalšími našimi skvelými autormi či autorkami, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: