Dušan Valent a Zuzana Šmatláková: Odhaľ a spoznaj dinosaury

0
Share

Máte doma malých milovníkov dinosaurov? Potom je nasledujúca kniha pre vás a v knižnici vašich malých ratolestí by nemala chýbať. V dnešnom článku sa dozviete, ako sa mi páčila kniha Odhaľ a spoznaj dinosaury od Dušana Valenta, ktorej obsah dopĺňajú nádherné ilustrácie od Zuzany Šmatlákovej. Ja osobne som síce vo svojom útlom detstve až tak dinosaury neobľubovala, no vyrastala som na filmoch o nich. Najmä na Ceste do praveku, ktorú sme so sestrami pozerali asi tak miliónkrát či Jurskom parku. Ach, nostalgia. Poďme si však v nasledujúcich riadkoch rozobrať to najpodstatnejšie, a to recenziu na knihu. 

Recenzia (knihu kúpite napr. tu)

Dušan Valent: Odhaľ a spoznaj dinosaury

Dušan Valent: Odhaľ a spoznaj dinosaury

Prvý dojem

Azda netreba písať, že u detí skôr ako u dospelých, zaváži pri výbere kníh obálka. Je nádherná. Nemám čo vytknúť. Keď sa vžijem do úlohy dieťaťa, určite je táto knižka jedna z tých, po ktorej by som o dinosauroch siahla v kníhkupectve medzi prvými. Pretože i keď sa hovorí, že sa kniha nemá súdiť podľa obalu, v tomto prípade to pokojne porušte, pretože po jej otvorení neoľutujete. V našej domácnosti sa za čias môjho detstva objavili nejaké tie encyklopédie, ktoré sa buď venovali čisto len informáciám o dinosauroch, alebo to boli všeobecné encyklopédie, kde boli nejako dinosaury zmienené. No tie ma až tak nezaujali.

Normálne závidím teraz našej malej túto knižku. Nechcem to veľmi porovnávať s klasickými encyklopédiami, keďže ide o prvú populárno-náučnú knihu o dinosauroch od slovenských autorov, ale akokoľvek to chcem obísť, nedá sa to. 🙂 Veľmi sa mi páči, ako sa autor na začiatku predstavuje a píše už v úvode rôzne zaujímavosti, ktoré možno niektorí z nás ani netušili.

Galéria

Obsah

Odhaľ a spoznaj dinosaury je síce celkom útla knižočka (56 strán), no myslím si, že pre našich malých je kombinácia zaujímavých informácií o dinosauroch spolu s nádhernými ilustráciami akurát. Veľmi sa mi páči, ako autor s čitateľom komunikuje. Na začiatku každej dvojstrany pokladá otázky, ktoré ho nútia zamyslieť sa nad odpoveďou a poháňajú ho ďalej čítať s cieľom dozvedieť sa viac. Na každej dvojstrane s dinosaurom sa v rámčeku naľavo nachádzajú informácie a zaujímavosti o ňom. A sú to také veci, ktoré sa v klasickej encyklopédii nedozviete. Na konci tohto rámčeka taktiež natrafíte na to, čím zvláštnym sa daný dinosaurus vyznačuje.

Konečne som sa dozvedela, na čo sú stegosaurovi jeho kostené doštičky, prečo hadrosaurus nemusel mať obavy zo zubára alebo že T-rex mal dokonalý zrak, skvelý čuch či výborný sluch a veľa ďalších zaujímavostí. Toto všetko dopĺňa aj mapa s miestom nálezu skamenelín týchto dinosaurov či dokonca obrázok, na ktorom sa porovnáva veľkosť človeka oproti dinosaurovi, čo pomáha dotvoriť si celkovú predstavu o týchto pravekých jašteroch.

Taktiež je v kruhu na pravej strane pre lepšiu predstavu zvýraznené to, čím sa daný dinosaurus vyznačoval. Úplne najviac oceňujem dokonalú bodku na záver. A to Dinokvíz obsahujúci tri otázky, ktoré vyplývajú z textu. Malý čitateľ si teda prostredníctvom tohto kvízu môže overiť, čo si z textu zapamätal. Nebojte sa. Sú tam aj odpovede pre prípadnú kontrolu. Tak čo, presvedčila som vás o kúpe tejto knihy? Dajte vedieť do komentára.

Za zaslanie tejto milej knižky na recenziu ďakujem autorovi