Spovedáme autorov: Juraj Gerbel

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie ďalej pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autora krimi, ktorého slovenskí čitatelia prezývajú “slovenský Carter”, Romana Horňáka. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bol ochotný na zvedavé otázky odpovedať Juraj Gerbel, autor akčných trilerov. 

ROZHOVOR

Prezraďte nám niečo o Vás a o Vašej tvorbe.

Som vyštudovaný prekladateľ a tlmočník. Plynule ovládam 6 rečí. Pracujem v oblasti IT automatizácie, ako lektor cudzích jazykov a v neposlednom rade ako spisovateľ. Píšem akčné thrillery s prvkami krimi, hororu a psychológie. Keďže desiatky rokov trénujem bojové umenia a som inštruktorom, výrazným prvkom mojich kníh sú práve bojové disciplíny. Hlavná postava, Andrej Bojar, je majstrom thajského boxu. Takisto zbožňujem cestovanie po svete, preto sa každá moja kniha odohráva v inej krajine a ponúka pohľad do inej kultúry, mentality, histórie a geografie.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na svoje príbehy?

Zo svojho života, skúseností a zážitkov. A, samozrejme, z vlastnej fantázie a predstavivosti.

Kto je Vaším najobľúbenejším zahraničným a slovenským autorom/zahraničnou a slovenskou autorkou a prečo?

Zahraničný: Lee Child
Slovenský: Jozef Karika

Ako dlho väčšinou pracujete na jednej Vašej knihe?

Prvú knihu Otoč sa (cca 400 strán, ako každá moja knižka) som napísal za mesiac a pol. Tento rekord som už nikdy nezopakoval. Štandardne mi trvá jeden rok, kým napíšem, skorigujem a vydám jeden román.

Máte pri písaní nejaký rituál?

Nemám. Potrebujem mať okolo seba pokoj, ticho a samotu, prípadne príjemnú hudbu do pozadia. Veľa inšpirácie mi chodí počas ciest do zahraničia. Ideálny scenár je teda: pár týždňov dovolenky na tropickom ostrove s počítačom v ruke, nápadmi v hlave a ohňom v prstoch.

Kedy ste sa rozhodli, že budete písať?

Na prelome rokov 2017/2018, cez vianočné prázdniny.

Ktorú Vašu knihu máte najradšej a prečo?

Každú jednu. V každej je kus mňa, do každej som vložil značnú časť „seba“, a preto ma s nimi spája mocné puto.

S ktorým zahraničným autorom/zahraničnou autorkou by ste sa chceli stretnúť a prečo?

S britským spisovateľom Lee Childom. Jeho štýl písania nemá obdoby. Detailné, a pritom vzrušujúce opisy, napínavý dej, nečakané zvraty, neporaziteľný hlavný hrdina a možnosť dozvedieť sa informácie z rôznych odborov. Pre mňa ideálna kombinácia.

Kto je Vašou najobľúbenejšou knižnou postavou vôbec a z akého dôvodu?

Bývalý vojenský policajt Jack Reacher z pera Lee Childa.

Keby sa Vaše knihy sfilmovali, ktorých hercov by ste si predstavili v jednotlivých úlohách?

V septembri 2022 mi vyjde poviedka v zbierke krimi príbehov od slovenských autorov. Tú moju narozprával do podoby audio knihy Richard Autner. Jeho by som si vedel predstaviť ako Andreja Bojara.

Máte svoj obľúbený knižný citát?

Áno. Napríklad: Ver v najlepšie, priprav sa na najhoršie.

Ako sa volá Vaša obľúbená kniha z detstva?

Séria Traja pátrači.

Existuje vo Vašej knižnici kniha, ku ktorej sa stále vraciate?

Áno. Napríklad: Zasvätenie od Alžbety Haichovej.

Čo plánujete do budúcna?

V októbri vydávam štvrtú knihu s názvom Na kolenách, opäť s nemilosrdným Andrejom Bojarom v hlavnej úlohe. Mám v pláne ďalej tvoriť, písať, trénovať a cestovať.

Aké sú Vaše obľúbené knižné žánre okrem trilerov?

Životopisy, ezoterika, metafyzika, história.

Prečo ste sa rozhodli písať práve trilery?

Bavia ma a prinášajú mi radosť a vzrušenie a dokonca i poučenie. To chcem i ja prinášať svojim čitateľom. Myslím si, že na Slovensku nie je rozvinutá tradícia akčných thrillerov s alfa hrdinom, ako to je napríklad na Západe (autori typu Lee Child, Tom Clancy, Mark Greaney, atď.). K vyplneniu tejto medzery by som rád prispel.

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom?

Písať a počúvať. Počúvať druhých ľudí, ich názory a spätnú väzbu – a učiť sa z nej. S pokorou a trpezlivosťou.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorovi, že súhlasil s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorá z autorových doposiaľ vydaných kníh sa vám páči najviac a prečo. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Ivanom Bobčíkom, kde sa pobavíme najmä o jeho prvotine, Zahraj to znova. V blízkej dobe sa tiež môžete tešiť na ďalších našich skvelých autorov a skvelé autorky, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: