Sucho: Desivé young adult sci-fi, ktoré sa veľmi ľahko môže stať skutočnosťou

0
Share

Desivé YA sci-fi, ktoré sa veľmi ľahko môže stať skutočnosťou alebo Na čo sa dokážeš zmeniť pri pátraní po troche vody?

Siahate aj vy niekedy po YA literatúre? Ak nie a mali by ste dať šancu len jednej jedinej knihe tohto žánru, určite by som vám odporučila Sucho od Neala a Jareda Shustermana. Je to síce sci-fi, ale bohužiaľ také, ktoré sa veľmi ľahko môže stať realitou. Ako sa páčilo Sucho mne, si prečítajte v tomto článku.

Sucho

Sucho

RECENZIA: SUCHO

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že sa zrazu stane so svetom niečo divné, príde nejaký typ apokalypsy a ľuďom začne tak trošku šibať? Ak áno, o to viac vám príde táto kniha desivejšia. Už z anotácie sa dozviete, čo sa bude asi diať a veľmi výstižne to naznačuje aj názov knihy. Ak radi filozofujete nad svojím životom v zmysle otázok – “Čo by bolo, keby?” – tak si určite túto knihu doplňte do knižnice.

V príbehu Sucha nás autori držia v napätí už od samého začiatku. Postupne sa dozvedáme o rôznych typoch ľudí z jednej oblasti skutočne zaujímavé veci. Medzi nimi sa stretneme s rodinou McCrackenovýchsusedmi hlavnej hrdinky Allysy, ktorých dom vyzerá už roky ako pripravený na najhoršie druhy apokalypsy.

Bude Allyssa schopná ukradnúť poslednú zostávajúcu fľašu vody človeku, s ktorým sa nikdy nekamarátila a mala ho za podivína? Dokáže pre vodu zabíjať? Zmieri sa s tým, že sa bude musieť podeliť s ľuďmi, ktorí tú vodu potrebujú omnoho viac? Všetky tieto otázky si budete pri čítaní Sucha klásť. Ako sa vyvinie jej vzťah s Keltonom McCrakenom v takejto ošemetnej situácii?

Vo svete počas Bezvodia vytvorili evakuačné centrá, do ktorých sa hrdinovia majú dostať, aby tam získali chýbajúce zásoby vody. Je to však naozaj tak? Stojí to za tú cenu nevedomosti o tom, čo ich tam čaká naozaj, za to? V tejto knihe spoznáte vcelku zaujímavé charaktery. Súrodencov Allysu a Garreta z obyčajnej rodiny so psíkom, od ktorých by ste možno nečakali nič zaujímavé, pokiaľ sa ich rodičia nedostanú do nejakého nebezpečenstva. Čo to bude a ako sa s tým vysporiadajú?

Čo sa týka zmienených súrodencov, zhodnotila by som to tak, že ma ani nejako extra nenadchli, no ani mi nevadili. Bolo však zaujímavé sledovať, ako sa počas tejto nezávideniahodnej situácie vyvíjajú po opustení domu. Vydajú sa hľadať svojich rodičov. Pôvodne odišli po chýbajúce zásoby vody. Kde sú však naozaj? Čo sa s nimi stalo alebo ešte len stane? 

Pri pátraní po rodičoch ich sprevádza ich “čudný” sused Kelton, s ktorým sa neskôr spriatelia. Skamarátili by sa však takéto protichodné povahy aj vtedy, keby svet bol v normále? Bol to síce veľmi zvláštny chalan, ale jeho pasáže ma neskutočne bavili. Sem-tam sa v jeho myšlienkových pochodoch objavila trocha irónie a sarkazmu či priznanie si nejakých citov k susedke. Bez nejakej mini “lovestory” by to asi nebolo ono.

Nemali veľmi na výber a počas svojej nebezpečnej výpravy natrafili na rôzne desivosti v podobe tzv. vodných zombie. Na tých sa ľudia menili, keď sa na ich tele začala dehydratácia prejavovať až príliš. Z jednej takejto situácie ich “vyhrabe” vcelku zaujímavá postavička, Jaquie, akýsi prototyp temnej drsnej baby, ktorá údajne k životu nikoho a nič nepotrebuje.  Zmenila sa nejako jej povaha po stretnutí s touto trojicou?

Ako jediná záchrana sa javil bunker, ktorý si postavili McCrackenovci ešte vtedy, keď vo svete nič podobné nehrozilo. “Byť pripravený na všetko,” – tak by mohlo zniesť heslo Keltonovho otca. Bohužiaľ sa však stane niečo, pri čom neostane jedno oko suché (ak máte aspoň troška empatie v sebe). Čiže celá tá príprava vyšla celkom “nazmar”. O bunkri sa neskôr Kelton zmieni Allyse a Garettovi. Navštívia ich strýka, aby si požičali auto, aby sa tam mali ako dostať.

Jeho auto má však akýsi Henry, ktorý bol naozaj veľmi zaujímavý a celý čas ma vytáčal. A ten koniec?! Akože vážne?! Ako sa dalo predpokladať, opäť nadviažu nejaké to spojenectvo s ďalším totálne neznámym človekom. Bunker vyzeral ako jediné východisko a po celý čas budete dúfať, že sa im tam podarí dostať včas a nájdu ho v takom stave, v akom ho McCrackenovi naposledy nechali.

Počas čítania budete pociťovať beznádej, strach, neistotu, ľútosť, bezmocnosť a mnohé iné pocity začínajúce sa na bez. Ako sa naši hrdinovia s týmto všetkým vysporiadali? To si prečítajte v knihe Sucho, ktorú zoženiete napríklad tu.

Zhrnutie

Sucho bolo skutočne desivým sci-fi, ktoré by sa pokojne mohlo stať skutočnosťou. Stretnete sa v ňom vo vskutku zaujímavými charaktermi, ktoré sa príjemným spôsobom vyvíjajú. Budete si pokladať otázku, ako by ste sa v takej situácii zachovali vy, a s mnohými myšlienkovými pochodmi hlavných hrdinov sa často stotožníte.

Občas sa aj zasmejete, a, samozrejme, si poplačete. Táto kniha vo mne vyvolala mnoho emócií a odkladám ju medzi jednu z mojich najobľúbenejších. Určite odporúčam milovníkom YA literatúry a sci-fi žánru. Čítal niekto z vás už túto knihu? Dajte vedieť do komentára, ako sa páčila vám.