Tajomný Knižný Box: Aké knihy potešili moje knihomoľské srdce

0
Share

Pokiaľ ste ešte nenatrafili na Tajomný knižný box, tak určite tak urobte. Ide o naozaj skvelý projekt, ktorý spočíva v tom, že ak sa neviete rozhodnúť, akú knihu by ste si mohli kúpiť, tak sa môžete nechať prekvapiť týmto boxom. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať si žánre a objednať. Viac pozrite tu. Dovolím si tvrdiť, že box je prijateľne cenovo dostupný a pani, ktorá za týmto krásnym knihomoľským projektom stojí, je veľmi ochotná vyhovieť aj požiadavkám navyše.

Ja sa s vami v mojom dnešnom článku podeliť o obsah svojho Tajomného Knižného Boxu. Vybrala som si Large Box mix kníh z oblasti motivačnej literatúry a svetovej beletrie. V článku si teda môžete prečítať zoznam kníh, ktoré potešili moje knihomoľské srdce. Pozitívom je, že som si našla aj knihu navyše, čo veľmi potešilo, sladkú odmenu, knižného maskoty, a záložky, záložky, záložky. Skvelý nápad, nemyslíte? 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela (@geekmom.from.slovakia)

SVETOVÁ BELETRIA

1. Herman Melville: Biela veľryba

Kto by nepoznal príbeh mladého námorníka Izmaela, znudeného všednosťou každodenného života na pevnine, ktorý sa dá najať na veľrybársku loď? Čoskoro však zistí, že kapitán Achab sa na more nevydal, aby sa vrátil s nákladom veľrybieho mäsa, ale pre pomstu. Na jednom z predchádzajúcich lovov natrafil na majestátnu Bielu veľrybu, ktorá ho pripravila o loď aj o nohu. Tak sa teda začína veľkolepé námorné dobrodružstvo, keď posádka lode zmeria nielen hĺbku morí, ale i ľudskej duše.

Zaujímavosť na záver: Vedeli ste, že Biela veľryba patrí do zoznamu najčastejšie nedočítaných kníh? Ďalšie najčastejšie nedočítané knihy si môžete pozrieť v mojej FB skupine Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie.

2. Kim Edwardsová: Strom v srdci

Tento ohromujúci román sa začína počas zimnej noci roku 1964, keď snehová víchrica prinúti doktora Davida Henryho pomôcť na svet svojim vlastným dvojčatám. Jeho syn, ktorá sa narodí ako prvý, je dokonale zdravý, no doktor hneď spozná, že jeho dcéra má Downov syndróm. Z motívov, o ktorých sám sebe nahovára, že sú správne, urobí v zlomku sekundy rozhodnutie, ktoré ho bude navždy prenasledovať a ovplyvní život celej rodiny. Požiada zdravotnú sestru Caroline, aby odniesla bábätko do ústavu. Tá však namiesto toho odíde do iného mesta a vychováva dieťa ako svoje vlastné. Strhujúci a hlboko dojemný príbeh sleduje paralelné životy, rodinné tajomstvá a hovorí o vykupiteľskej sile lásky.

3. Hugh Laurie: Obchodník so smrťou

Thomas Lang je úplne obyčajný chlap, ktorý pracuje ako bodyguard, popíja whisky a preháňa sa na motorke. Jedného dňa sa ale jeho život obráti naruby. Osloví ho akýsi muž a najme si ho na vraždu amerického priemyselníka. Lang najskôr ponuku prijme, ale potom sa rozhodne svoju obeť varovať. Jeho dobrý skutok nezostane nepotrestaný. Proti svojej vôli sa ocitne vo víre dramatických udalostí a akosi nedobrovoľne sa zaplieta do medzinárodných teroristických aktivít. Stretáva sa s rozličnými zločincami, násilníkmi, obchodníkmi so zbraňami, vrahmi a aj agentmi CIA.

4. A. J. Cronin: Klobučníkov hrad

Príbeh románu sa odohráva v Škótsku v druhej polovici minulého storočia. Samoľúby a pyšný James Brodie má v mestečku výnimočné postavenie. Je tam jediným klobučníkom, a vo svojom obchode i v rodine vládne ako bezohľadný tyran, plný veľkých plánov ako obchodník aj ako otec. Kariéru mu však prekazí veľký obchodný dom, ktorý v mestečku postavia, ani deti sa mu “nevydaria”. Odstrašené jeho bezcitnou vypočítavosťou si hľadajú svoje miesto v živote bez neho, ba mladšiu dcéru doženie až k samovražde. Brodie zostáva sám ako skrachovaný obchodník a zlomený človek.

5. Yehuda Lahav: Zjazvený život

Pamäti izraelského novinára pôvodom z Košíc, ktorý v roku 1949 emigroval do Izraela a neskôr pracoval aj ako spravodajca z Blízkeho Východu pre viaceré slovenské médiá.

MOTIVAČNÁ LITERATÚRA

Keďže “nálepku” motivačná literatúra nemajú len dobré knihy, tak som sa rozhodla vsadiť na prekvapenie vo forme Tajomného knižného boxu, a neľutujem. Prišli mi naozaj veľmi zaujímavé knihy, z ktorých som poznala doposiaľ len jednu jedinú. Tak poďme na zoznam motivačnej literatúry.

1. Robin Sharma: Mních, ktorý predal svoje ferrari

Kniha rozpráva príbeh o Julianovi Mantlovi, špičkovom právnikovi, ktorého ohromný materiálny úspech zakrýval prázdnotu v jeho vnútri. Rýchlo sa stala medzinárodným bestsellerom, ktorý zrozumiteľne a s ľahkosťou odpovedá na najvážnejšie otázky života a tiež ponúka praktické rady, ktoré pomáhajú získať prosperitu, vitálnosť, šťastie a vnútorný pokoj.

2. Albert Moukheiber: Ako sa mozog s nami zahráva (alebo Povinná príručka kritického myslenia)

Prečo si myslíme, že máme pravdu, hoci sa mýlime? Prečo nás desí neškodný pavúk? Prečo sa bojíme vystúpiť na verejnosti, aj keď nám nehrozí nijaké nebezpečenstvo? Prečo veríme hoaxom? V reálnom živote sme vydaní napospas aproximácii, ilúzii a omylom. Tieto mozgové mechanizmy nám pomáhajú vytvárať si ucelenú predstavu o svete. Často nám však zahmlievajú rozumové schopnosti a uväznia nás do pasce rýchlych úsudkov. Autor nabáda čitateľov, aby kriticky uvažovali o vlastnom spôsobe myslenia. Citovaním mnohých vtipných aj provokatívnych príkladov z praxe alebo vedeckých experimentov dokazuje, že by sme nemali príliš dôverovať svojim presvedčeniam, emóciám a predtuchám. Kniha prináša najnovšie objavy z oblasti neurovedy. Zároveň radí, ako si urobiť z mozgu spoľahlivého spojenca v každej situácii.

3. Pema Chödrönová: Odvaha skočiť

Autorka nám v tejto knihe ukazuje, ako sa zbaviť deštruktívnych modelov správania a zažiť nový pocit slobody a šťastia. Pomocou buddhistického pojmu šenpa nám vysvetľuje, ako nás určité návyky našej mysle niekedy “ulovia na háčik” a spôsobujú, že uviazneme v stavoch hnevu, sebaobviňovania, sebanenávisti a závislosti. Pozitívna je skutočnosť, že ak si svoje návyky uvedomíme, môžeme začať meniť svoj život k lepšiemu.

4. Ted Turner a Bill Burke: Volajte ma Ted

Ted Turner patrí k najbohatším mužom sveta a je najväčším individuálnym vlastníkom pôdy v USA. Založením televíznych staníc TBS a CNN spôsobil revolúciu v televíznom priemysle. Tento inovatívny podnikateľ, známy svojimi nekonvenčnými postojmi a originálnymi prístupmi k riešeniu akýchkoľvek problémov, počínajúc nedostatkom financií až po stratený satelit, búrlivák, zabávač a zároveň jeden z najzapálenejších filantropov súčasnosti, po prvýkrát odhaľuje svoj osobný život. V tejto knihe berie čitateľov na divokú a často veľmi i strastiplnú jazdu, ktorá začína jeho ťažkým detstvom, pokračuje cez úspešné vybudovanie mediálneho impéria a končí katastrofickou fúziou spoločnosti Time Warner a AOL, aby sa v samotnom závere zasa obrátila vo veľmi sľubnú kariéru prevádzkovateľa siete reštaurácií.

Bill Burke je skúseným mediálnym profesionálom, ktorý v spoločnostiach Turner Broadcasting a Time Warner zastával rôzne pozície. Mimo iné bol prezidentom TBS SuperStation a generálnym riaditeľom Turner Classic Movies. Pôsobil aj ako prezident a generálny riaditeľ The Weather Channel Companies.

5. Jon M. Huntsman: Vítězové nikdy nepodvádějí a to ani v těžkých časech

Táto kniha je počinom miliardára, ktorý sa vypracoval úplne sám a hovorí v nej o poctivosti a veľkorysosti. Veľmi pútavým je citát na obálke: “Morální hodnoty jsou jako dětská hra, není to žádná věda”.

6. Igor Kalinauskas: Lift (Pozvedněte svoji vnitřní energii na maximální možnou úroveň)

Zámerne nebudem písať obsah knihy, ale to, čo budete vedieť, keď si ju prečítate: poznať podstatu zdrojov energie a učiť sa ju využívať v živote; slobodne sa uplatňovať, bez strácania sily na riešenie vnútorných konfliktov; učiť sa žiť v harmónii so sebou a so svetom; byť stále vo vynikajúcej forme a sám sa cítiť výborne; na 100% realizovať svoj potenciál; začať žiť na plný výkon. (Túto knihu som zámerne vybrala ako poslednú, pretože má strany vo forme dopĺňania si jednotlivých životných etáp podľa seba. Na konci máte napríklad aj určitý vek, a výzvu na doplnenie, kde sa vtedy vidíte).

Zhrnutie: Pozitívom je, že v Tajomnom knižnom boxe si nájdete knihy na základe žánru, ktorý ste si v objednávke vybrali. Získate niekoľko kníh, sladké prekvapenie, záložky, maskota, a knihu navyše za veľmi príjemnú cenu. V niektorých balíkoch sú aj novinky. Nevýhodou je, že sa môže objaviť kniha, ktorú už doma máte. Mne sa to, bohužiaľ, stalo. Ale o to lepšie pre vás, lebo chystám tým pádom súťaž. 🙂 Inak je to skvelý nápad, najradšej by som si objednala z každého boxu jeden. Pani je aj veľmi šikovná, kuriér príde rýchlo a ešte je to všetko tak nádherne zabalené, že UAU!