Spovedáme autorov: Zdenka Wenzlová Švábeková

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie zatiaľ druhýkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Minulý týždeň, od pondelka do nedele, sme pokladali otázky autorke Zdenke Wenzlovej Švábekovej, ktorá mi už poslala odpovede a celý rozhovor nájdete v tomto článku.

Autorkinu celú tvorbu si pozrite napríklad tu. Kto z vás sa ešte s tvorbou tejto autorky nestretol alebo ju nepoznáte, prečítajte si tento krátky článok. V pokračovaní článku nájdete otázky, ktoré sme pokladali spolu s členmi vyššie zmienenej skupiny spolu so spisovateľkinými odpoveďami.

Rozhovor

Zdenka Wenzlová Švábeková

Ktorá z vašich kníh sa Vám písala najťažšie a prečo?
Paradoxne to bola kniha Naposledy plačem, ktorá je čitateľmi hodnotená ako moja najkrajšia a má na Martinuse viac než sedemdesiat kladných recenzií. Je to príbeh ženy, matky, ktorá milovala navždy. Naozaj si myslím, že kto ju čítal, mi dá za pravdu, že príbeh je plný nádhernej lásky, ale aj bolesti, cez ktorú sa dá ťažko preniesť. Ako spisovateľka skutočných príbehov som tú ženu videla, rozprávala sa s ňou, a navždy zostane v mojom srdci ako hrdinka.
Aká je Vaša najobľúbenejšia kniha z detstva?

Biblia.

Kedy najradšej píšete?

Písanie je moja droga. Využívam každú voľnú chvíľku, presne tak, ako možnú komunikáciu s čitateľom. Je úplne jedno, či je sviatok alebo piatok. Kedy nepíšem, to je večer. Mám už problém s očami.

Aký žáner čítate najradšej?

Skutočné ľudské príbehy. Z nich čerpám možno k počudovaniu energiu a múdrosť.

Kedy ste sa rozhodli, že začnete písať knihy?

Keď som si splnila svoje materské povinnosti, splnila sny o podnikaní, začala som sa venovať svojim ambíciám , ktoré prekonali absenciu rokov.

Je nejaká kniha, ktorú ste nedokázali dočítať? Ak áno, prečo?

Žiadna kniha by u mňa nezostala nedočítaná. Hoci by ma na začiatku nechytila, čítala by som ju do konca. Možno aj práve pre ten záver a inšpiráciu, čomu sa v tých mojich vyhnúť.

Zdenka Wenzlová Švábeková

Ako Vás ovplyvňuje poézia – keďže ste členom v skupine – Poézia bez cenzúry?

Neovplyvňuje ma poézia na FB ani v skupinkách. Ako žiačka V. Mihálika si idem svojou cestou, aj keď mnohých autorov čítam. Vyjadrujem sa iba vtedy, keď ma niekto ohúri svojím talentom alebo priamo tvorbou. Často sa stane, že ak niekomu záleží na tom, aby sa učil, pomôžem mu v základoch, prípadne posuniem. Mnohí píšu pre svoj pokoj v duši, svoje boliestky, lásky. Je v nich život, ale nie tá skutočná poézia s jej  zákonitosťami. Tá potrebuje rytmus a rým. Umelecký prejav, počet slabík, prízvuk, metaforu, dynamiku atď. V. Mihálik tomu vravel básnické remeslo.

Kto je pre Vás TOP spisovateľ?

Z novších spisovateľov sa mi páči Julien Dan. Mám s ním aj spoločnú knihu Hľadač šťastia. Som vlk samotár, ale spojenie s týmto talentovaným mužom, spisovateľom, aj mňa samú posunulo. Človek nikdy nie je tak múdry, aby nemohol byť múdrejší. Myslím, že svojou spoluprácou s ním som posunula svoju hranicu. Dokonca som pristúpila napísať doslov aj k jeho unikátnej knihe „Hviezda, ktorá nikdy nezhasne”. Knihe sa darí a ja mám dobrý pocit, že sa v spisovateľskej obci objavil ďalší talent.

Kto je pre Vás TOP spisovateľka?

Na Slovensku je mnoho úspešných spisovateliek, preto si ani netrúfnem pomenovať jednu. Mám rada slovenskú tvorbu. A každá spisovateľka si nájde okruh svojich skalných čitateľov, ktorým sa páči jej štýl písania. Všetkým prajem úspech a šťastie. Bez šťastia nie je úspech a bez úspechu šťastie (nemusia byť zo Slovenska).

Na záver patrí autorke odo mňa veľká vďaka, že bola ochotná sa tejto milej aktivity zúčastniť. Chcem v nej určite pokračovať, a ďalej sa môžete tešiť na týchto autorov: Janu Pronskú, Daniela Heviera, Michaelu Ellu Hajdukovú, Juraja Červenáka, Michaelu Brnkovú, Romana Horňáka, Michala Slaničku, Baju Dolce, Michaelu Zamari, Juraja Gerbela a mnohých ďalších, keďže postupne oslovujem ďalších a ďalších autorov a ďalšie a ďalšie autorky. Pre viac aktuálnych informácií ohľadom aktivity Spovedáme autorov sa pridajte do skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie na FB