Vladimíra Kmečová: Bahadurovo dedičstvo

0
Share

RECENZIA – Vladimíra Kmečová: Bahadurovo dedičstvo alebo Cesta malého chlapca za odhalením svojej identity

Milí moji čitatelia!

Po veľmi dlhej dobe bolo veľmi fajn sa vrátiť k čítaniu knihy, vďaka ktorej som sa opäť aspoň na malú chvíľočku ocitla v časoch svojho detstva a pripomenula si tieto čarovné okamihy, ktoré ma pri trávení času s týmto žánrom sprevádzali. Dnes vám chcem o tejto knižke napísať a podeliť sa o svoje dojmy z nej. Anotáciu ku knihe si prečítajte tu

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Vizuálna stránka

Ja osobne pri knihách určených prioritne deťom oceňujem najmä strany, ktoré sprevádzajú ilustrácie. V prvom rade teda vyzdvihnem najmä vizuálnu stránku. Mňa na knihe ako prvý zaujme obal, a vás? Až potom čítam anotácie. V takých prípadoch, ako je táto knižka, sa následne zameriavam na ilustrácie a až potom začnem čítať samotný príbeh.

V príbehu o malom chlapcovi Karimovi, ktorý sa vybral na dobrodružnú cestu za nájdením svojej identity, ich bolo požehnane a tu krásne dodávali celému textu ten správny šmrnc. Okrem toho ma tiež zaujali názvy kapitol napísané zaujímavým fontom písma a tiež symbol predelu medzi niektorými časťami príbehu.

Recenzia

Čo sa týka samotného príbehu, v Bahadurovom dedičstve sú ukryté ďalšie malé príbehy vytvárajúce spolu nádherný celok plný tajuplných dobrodružstiev a zaujímavých zážitkov. Pri niektorých z nich sa možno budete aj trošku báť.

V úlohe malého chlapca Karima, na ktorého malé plecia osud toho nemálo nadelil, putujete po krajinách Orientu s cieľom dostať sa do Damašku, aby ste zistili všetko o chlapcovom pôvode, o ktorom kvôli včasnej smrti oboch svojich rodičov nič nevie. Pri autorkiných opisoch prostredia budete mať pocit, ako keby ste boli priamo ním.

Už vo svojom ranom detstve Karim rieši náročné životné témy, zamýšľa sa nad svojou “inakosťou” a je zronený z toho, že nevie nič o tom, kým vlastne je.

Ako som už vyššie zmienila, Karim náhle prišiel o svojich dvoch najdôležitejších ľudí a jeho otec sa mu na smrteľnej posteli stihne zmieniť o veľmi dôležitom poslaní, ktoré začne plniť pridaním sa ku karaváne otcovho priateľa Yusufa. Vydajte sa spolu s ním na túto strastiplnú cestu plnú nečakaných dobrodružstiev a sprevádzajte ho za splnením cieľa. Podarí sa vám to?

Vladimíra Kmečová: Bahadurovo dedičstvoKniha Bahadurovo dedičstvo má všetko, čo môžete od takéhoto príbehu pre deti očakávať. Karim čelil všelijakým prekážkam, počas ktorých ho sprevádzali rôzne nadprirodzené bytosti. Tie sa mu odmieňali za jeho odvahu a rozvážnosť. V priebehu svojej cesty s karavánou nadobudol mnoho skúseností a postupne sa stál sám sebe pánom.

Ako som už spomínala v úvode, opisy prostredia boli do detailov prepracované. Úplne som cítila, ako sa mi prsty zabárajú do púštneho piesku a ako sa mi uľavilo, keď ustali púštne búrky. To isté platí aj o postavách. U každej si nájdete niečo, čím si vás získa alebo niektoré budete možno odsudzovať za ich pohnútky. Na konci celého príbehu možno trošku na ne zmeníte názor.

Páčilo sa mi napríklad aj to, že autorka na začiatku Karima vykresľovala ako strateného chlapca, ktorý nemal zdanlivo na svete nikoho iného a musel sa spoliehať sám na seba. Z tejto situácie mu pomáhala jeho ťava – Očko – ktorá s ním putovala až do Damašku – cieľovej cesty, kde mal splniť svoje poslanie.

V tej chvíli, keď sa vďaka jednému zo svojich ďalších vyššie spomenutých pomocníkov nemusel s Očkom rozlúčiť, som si spokojne vydýchla.

Ďalšie, čo vyzdvihujem, bolo zdôraznenie dôležitosti vzdelania prostredníctvom Karimovej túžby vedieť čítať a učiť sa. Tento chlapec bol naozaj veľmi cieľavedomý a bez ohľadu na akékoľvek náročné prekážky si išiel tvrdo za svojím. Taktiež sa mi páčili rôzne skryté symboly dôležitosti odpustenia rešpektovania inakosti a ako to celé autorka ukončila.

Jediné, čo by som tejto knihy vytkla, je ďalšia smrť postavy, ktorú som si tiež veľmi obľúbila. Okrem tej som si tiež obľúbila postavu Dalily, silnej a nezávislej ženy. Páčila sa mi tiež myšlienka, že aj napriek inakosti môžeme byť spolu, ktorú sem autorka zakomponovala naozaj zaujímavým spôsobom. To sa týka už zmienenej Dalily a ešte Izera, ktorí budú pre Karima veľmi dôležití.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela (@geekmom.sk)

Zhrnutie

Ja som si čítanie tejto knižky užila, a keďže sa blíži vysvedčenie a neviete, ako obdarovať svoje ratolesti od 9 rokov a vyššie za vysvedčenie, určite neurobíte chybu, ak im podarujete túto knižku.

Bola naozaj skvelá a ja som pyšná, že niečo takého opäť vyšlo na Slovenku pod vydavateľstvom Enribook. Oficiálnu stránku si pozri tu. Knihu kúpiš tu

V tejto knihe sa stretali fantastické bytosti, z ktorých každá sa vyznačovala svojimi špecifickými znakmi, stretli sme sa aj so skúškou, ako dlho vydrží kamarátstvo, s odpustením, uvedomením si svojich chýb a poučením sa z nich, rôznymi symbolmi, prostredníctvom ktorých autorka poukazovala na dôležitosť najpodstatnejších vecí v živote.

A azda moje najobľúbenejšie – rešpektovať svojich potomkov a ich rozhodnutia bez ohľadu na to, že sú úplne iní, ako od nich možno očakávame a zmieriť sa s ich individualitou.

*Táto recenzia vznikla v spolupráci s autorkou a ja jej veľmi pekne ďakujem za knihu na recenziu. 

A čo vy? Už ste mali tú česť si túto knihu prečítať? Ako sa páčila vám? Dajte vedieť do komentára a sledujte blog, aby vám neunikla žiadna ďalšia recenzia, rozhovor či novinky a ďalšie zaujímavosti zo sveta kníh, filmov, seriálov a hier.

Ak chcete zistiť ešte niečo viac o mne, sledovať aktuálne akcie na knižky v rôznych e-shopoch alebo si dokonca zasúťažiť, pridajte sa do FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie

Ďalšie knižné recenzie