Spovedáme autorov: Jana Pronská

2
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už tretíkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autorku Zdenku Wenzlovú Švábekovú. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom sme pokladali otázky obľúbenej autorke Jane Pronskej

Som si istá, že túto spisovateľku vám určite netreba veľmi predstavovať. Jej tvorba zahŕňa historické romány, celý jej profil nájdete v tomto článku. V súťaži Panta Rhei Awards 2021 sa umiestnila na druhom mieste v kategórii Slovenská spisovateľka roka 2021.  V rozhovore členov zaujímali najmä otázky ohľadom autorkinej tvorby a jej ceste k písaniu. 

Jana Pronská

Zdroj obrázka: kniznenovinky.sk

Rozhovor

Ktorý príbeh je Vašou srdcovkou?

Nemôžem povedať, že mám vyslovene srdcovku, že túto alebo inú knihu mám radšej než tie ostatné. V podstate som ich všetky napísala s rovnakým pôžitkom a potešením, sú v nich moje pocity a myšlienky, každý príbeh som stvorila a oživila. Napriek tomu musím priznať, že prvá kniha zostane vždy prvá…  

Kedy plánujete vydať štvrtú časť Kliatby?

Kliatba chce svoj čas. Neviem písať, pretože musím alebo sa to odo mňa čaká, aj keď si uvedomujem, že by som sériu mala ukončiť. V tejto chvíli nepoviem termín, no prezradím, že záverečnú časť nosím v hlave, príbeh mám už takmer celý premyslený, už ho len napísať… 

Kde beriete námety na svoje úžasné romány, a bude v niektorých spomenutý aj Čachtický alebo Trenčiansky hrad?

Nevylučujem, že sa dostanem aj k týmto hradom, minimálne spomeniem v niektorej z budúcich kníh. Jedným dychom však musím dodať, že na Slovensku máme neuveriteľné množstvo zaujímavých pevností a hradov, ktoré si zaslúžia viac pozornosti, už len z toho dôvodu, že zmienok o nich je veľmi málo a tak trochu sa na ne zabúda. Je úžasné, že je z čoho vyberať!  

Plánujete do budúcna písať aj romány zo súčasnosti alebo chcete zostať pri historických románoch?

Neplánujem nič ani nič nevylučujem. Tu a tam napíšem aj niečo zo súčasnosti, ale k historickým príbehom mám bližšie a táto práca ma teší, zaujíma, baví… Je lepšie robiť niečo, čo mi ide priamo zo srdca.

Čo Vás motivuje k ďalšej tvorbe a odkiaľ čerpáte inšpirácie?

Inšpirácia je všade, je v každom obraze, v šperku, vo vete v texte, dýcha z hradných múrov. Stačí sa ňou nechať viesť a popritom sa veľa naučiť z našej minulosti. Práve to ma motivuje najviac. Samozrejme aj to, že si tie moje príbehy našli cestu k čitateľom, radi ich čítajú, vracajú sa k nim, hovoria o nich, píšu mi. To je pre autora najkrajšia odmena.   

Ako ste sa dostali k písaniu?

Píšem celý život, od detstva. Žila som tým a stále ma to baví, no tým, že mi vychádzajú knihy, je to o to intenzívnejšie. Skrátka som sa jedného dňa rozhodla poslať jeden zo svojich rukopisov do vydavateľstva a bol prijatý a navyše uspel u čitateľov. Tak sa zo mňa stala spisovateľka…

Zrodil sa Vám v hlave už nejaký nový príbeh? Kedy bude ďalšia kniha?

Práve pracujem na novom príbehu ako stále. Jeden ukončím, odošlem a už premýšľam nad novým. Ak sa podarí dokončiť ho včas, možno vyjde už na Vianoce, ak nie, tak budúci rok…

Kedy bude jedna z Vašich kníh sfilmovaná?

Tak to netuším, zatiaľ ponuka nie je. Nič nesilím, ak to má prísť, tak to príde. Ak nie, tak nie. 

Už Vás dakto oslovil s ponukou na film podľa Vašej knihy?

Ako som napísala, zatiaľ ponuka na sfilmovanie neprišla, a popravde, nečudujem sa, produkcia dobového filmu je finančne nákladná záležitosť a my nie sme trh ako Amerika či západná Európa. V každom prípade by som aj ja rada niekedy v budúcnosti videla niečo, čo som napísala na plátne či obrazovke.

Kedy opäť zavítate do Nitry?

Po dvoch rokoch pandémie sa besedy a pozvania opäť rozbiehajú po celom Slovensku. Tak sa zas niekedy hádam podarí navštíviť aj Nitru a čitateľov. Všetko je však otázka času a mojich možností.  

Ktorá z Vašich knižiek sa páči najviac Vám a ktorú by ste si vedeli predstaviť na filmovom plátne?

Ktorákoľvek.

Ako dlho Vám približne trvá napísať jeden takýto príbeh?

Niekedy sú to 3 mesiace, niekedy pol roka a ak do toho zarátam aj čas naviac, ktorý strávim hľadaním a štúdiom dostupných faktov, tak aj rok.  

Kto alebo čo všetko Vás najviac pri Vašom písaní inšpiruje?

Niekedy som bola schopná písať kdekoľvek a v ktorúkoľvek hodinu. Dnes najradšej píšem doma v záhrade, keď je krásne teplé leto, vôkol mňa je božský pokoj. Toto si viem užiť…  

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom?

Veľa čítať, každá kniha veľa napovie o tom, ako vyskladať príbeh, ako pracovať s textom a potom písať a písať a nevzdávať sa po prvých nezdaroch. S pokorou prijať kritiku a nemyslieť si, že prvý text, ktorý napíše, musí byť dokonalý, no na druhej strane veriť tomu, že ak niečo veľmi chce, pracuje na sebe, úspech príde.

Aký žáner čítate najradšej?

Zo začiatku som čítala takmer výlučne historické romány a romance, dnes si prečítam všetko, čo ma zaujme. Súčasná tvorba je pestrá a každý si v nej nájde, čo hľadá.

Koho zo slovenských autorov a autoriek najviac obdivujete a prečo?

Pre mňa je určite TOP Juraj Červenák, jeho knihy sú neskutočné, možno aj preto, že sme si žánrovo /historicky stredovek/ dosť blízko. Čítam a obdivujem aj Michaelu Hajdukovú a páči sa mi, ako dokáže prelínať časové obdobia a tiež to, že sa nezameriava len na jedno obdobie z našej minulosti.   

Ako dlho trvalo, než ste sa odhodlali napísať prvú knihu?

Moja prvá kniha bola len ďalší rukopis v poradí, ktorý som dovtedy napísala.

S ktorým autorom alebo s ktorou autorkou zo zahraničia by ste sa chceli stretnúť a prečo?

Je ich veľa, ťažko spomenúť len jednu. Sú to všetko autorky, ktoré majú ku mne žánrovo blízko a ktorých knihy ma veľmi bavili a dodnes sa k nim rada vraciam.

Kedy Vás najčastejšie kope Múza?

Moja Múza ma túlavé topánky, príde a odíde, ako sa jej zachce. A ja sa jej prispôsobujem, lebo viem, že sa vždy vráti… 

KNIHY OD AUTORKY ZA ROZUMNÚ CENU KÚPIŠ TU (KLIK)

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorke, že súhlasila s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorú z autorkiných kníh máte najradšej a prečo. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Danielom Hevierom (a v blízkej budúcnosti aj na autorov zmienených v článku), tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli.