Zdeňka Povolen: Rozhovor s fotografkou milujúcou cosplaye

0
Share

Z úvodu blogu ste sa už iste dozvedeli, že som veľkým fanúšikom akýchkoľvek hier. Preto sa vo veľkom zaujímam aj o cosplaye a ľudí, ktorí sa tejto časovo náročnej a iste aj drahej aktivite venujú, veľmi obdivujem. A že sú niektoré fakt TOP. V tomto článku sa s vami podelím o rozhovor, ktorý mi poskytla fotografka známa pod menom Foto Povolen, a najradšej fotí práve cosplaye.

Ahoj, v prvom rade ti ďakujem za to, že si súhlasila s rozhovorom. Mohla by si sa nám v krátkosti predstaviť?

Vôbec nie je za čo. Som nadšená, že si ma oslovila. Moje umelecké meno je Zdeňka Povolen. Som fotografka a primárne sa sústreďujem na portréty. Kedykoľvek sa snažím odfotiť niečo iného, tak je to väčšinou tragédia, tak sa radšej držím tých ľudí.

Čo ťa viedlo k foteniu, a ako dlho už fotíš profesionálne?

Je to asi trápna odpoveď, ale nuda. Chodila som na rôzne akcie, kde som sa svojím spôsobom vcelku nudila. Raz som si teda so sebou vzala foťák, že si tam niečo skúsim vyfotiť a zistila som, že ma to baví. Fotiť som začala už na strednej, no nejak zásadne som pri tom neostala. Nadlho som to potom odložila, a myslím, že v roku 2017 som sa k tomu vrátila. Baví ma to, a pár ľudí mi povedalo, že mi to ide, tak som pri tom už zostala. Fotila som fakt veľa, a dopracovala som sa k profesionálnemu fotografovaniu. Aj keď presne neviem definovať, čo je profesionál. Po toľkých foteniach sa cítim tak, že to viem, a pýtam si za to aj nejaký honorár od januára minulého roku.

Podľa tvojho profilu usudzujem, že najradšej pravdepodobne fotíš cosplaye, prečo si sa rozhodla práve pre ne?

Presne tak, najradšej fotím cosplaye. Som nimi dosť obklopená. Tie akcie, ktoré som spomínala, boli Cony, na ktorých ich môžete stretnúť strašne veľa. Väčšina mojich kamarátov sú tiež cosplayeri. Najviac ma na nich baví to, že sú veľmi zaujímaví. Obľubujem síce aj fotografovanie portrétov obyčajných ľudí, no u cosplayerov je tam vždy niečo naviac. Majú zaujímavý cosplay, je tam nejaký príbeh, niečo extra, a práve to ma na nich neskutočne baví. A preto som u nich aj zostala.

Ako dlho trvá celková príprava jedného tvojho fotenia?

Je to rôzne, pretože občas ide o jednoduchý koncept, kde sa dohodnem so svojím modelom na fotenie na nejakom mieste, zoberiem si zrkadlovku, dva objektívy a potom hodinu či dve fotíme a je to hotovo. Takže niekedy je to dosť rýchle. No potom mávam aj fotenia, ktoré plánujem týždne. To zahŕňa zháňanie lokácií, kostýmov, vymýšľanie špeciálnych efektov. Miesto sa poprípade dohaduje aj s nejakými miestnymi autoritami. Čiže keby som to zhrnula, jedno fotenie trvá od jednej hodiny do niekoľkých týždňov v závislosti od jeho typu.

Ktorá z fotiek, čo máš na svojom FB profile, je zatiaľ tvoja najobľúbenejšia?

Musím sa priznať, že to často mením. Asi každé dva mesiace, keďže som dosť nestály človek. Momentálne je to fotka, ktorú som si vybrala na cover môjho kalendára 2021. Je to fotka Viktorie v jej kostýme Hely. Myslím si, že je to v tejto chvíli moja najobľúbenejšia fotka.

Zdroj: https://www.facebook.com/fotopovolen/photos

V akých prostrediach fotíš najradšej?

Vo fantasy prostredí, ako sú hrady či podobné stavby, alebo aj čisto nejaká krásna príroda, desivé lesy a podobne. Prírodu milujem a rada chodím na prechádzky, pri ktorých sa ňou kochám. A práve do toho ma baví tých ľudí zasadzovať. Mojím najväčším snom je ísť niekoho fotiť na Island. Teda nejaké fantasy dramatické prostredie, to mám jednoducho úplne najradšej.

Akú značku fotoaparátu používaš?

Začínala som s Niconom D90 a momentálne pracujem s Niconom D750. Mám ho veľmi rada a až si našetrím, chcela by som prejsť na bezzrkadlovku.

V akom programe upravuješ fotografie pred úplným finále?

Od začiatku až doteraz upravujem fotky v Zoner Photo Studio.

Ľudí bude určite zaujímať, keďže fotíš prevažne cosplaye, či hráš aj hry, a ak áno, ktorú hru máš najradšej a prečo?

Neviem, či je to počuť, ale momentálne mám v pozadí zapnutý soundtrack z Witchera. Pri práci počúvam strašne rada rôzne soundtracky zo všetkého možného. Takže áno, hrám hry a fakt často. Zapnem si hru tak tri-štyrikrát do týždňa. Mám rada Wowko, to je srdcovka, no keby som si mala vybrať úplne najobľúbenejšiu hru, tak je to určite Last of Us. Ďalej mám rada Prey, Alana Wakea, Ghotic 3, relatívne ma bavia aj noví Assasini, Origins a Odyssey. Už mám prichystanú aj Valhallu, keď si na ňu nájdem čas. Hrám často Overwatch. Day´s Gone bolo super, to som si naposledy dosť užívala a Horizon. Ale moja topka je určite Last of Us.

Zdroj: https://www.facebook.com/fotopovolen/photos

Keby si si mala vybrať jednu jedinú známu osobnosť na fotenie, koho by si si vybrala?

Takýchto adeptov mám dvoch, no myslím, že by som vybrala Viku Kerekes, ktorá hrala napríklad vo filme Muži v naději, čo je môj veľmi obľúbený film a ona je nádherná. A trebárs sa to niekedy môže aj podariť. Z Hollywoodu nikoho nemám, lebo si myslím, že sú tam všetci na jedno kopyto, takí tuctoví. Nie je medzi nimi herečka alebo herec, ktorí by ma nejako extra zaujímali. Čo sa týka chlapov, tak Ivana Trojana. Ale ja mám veľmi rada postavy, ktoré neexistujú, takže postavy z hier. Ale z reálnych ľudí by bola Vika Kerekes určite moja prvá voľba.

Prezraď nám ešte, čomu sa venuješ vo voľnom čase okrem fotenia, tvoj obľúbený seriál, film a obľúbenú knihu.

Moje hobby je asi ten gaming. Snažím sa aj kresliť, ale nejde mi to, no baví ma to, a rada niečo vyrábam. Môj najobľúbenejší seriál je M.A.S.H. a teraz ma veľmi zaujal Queen´s Gambit a neskôr som si našla cestu k Back to the future, lebo to miluje môj manžel, a ja som sa to naučila milovať tiež a obľúbená kniha je Nočná hliadka od Terryho Pretcheta. Tú mám veľmi rada.

Aké je tvoje reálne zamestnanie? 

Som podnikateľka. Vlastním Geekarnu, čo je pražský geekovský brloh. Som teda krčmárka, mám svoju krčmu a ešte fotografujem. Venujem sa obom týmto prácam.

Do Galérie som pre vás vybrala fotky, ktoré mňa osobne najviac na FB profile zaujali:

Pokiaľ vás zaujal tento rozhovor, tak si prečítajte aj ďalší, s Ghai Cosplay, ktorá je na úvodnom obrázku ako Polednice.