Spovedáme autorov: Michaela Brnková

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už šiestykrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autorku Michaelu Ellu Hajdukovú. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bola ochotná na zvedavé otázky odpovedať Michaela Brnková, autorka kníh Konflikt a Iba desať dní.

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Brnková (@michaela.b.autorka)

Rozhovor

Kto je vlastne Michaela Brnková ako autorka a ako človek?

Jednoducho iba manželka, mama a lektorka, ktorá po večeroch púšťa uzdu svojej fantázie. Necítim sa preto nijako výnimočne, aj keď ľudia to tak často vnímajú.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na svoje príbehy?

Z každodenného života, z návštev prírody, výletov alebo dokonca i kina. Nápady a múza striehnu na každom rohu, dôležité je dať im šancu a nesedieť doma.

Kto je Vaším najobľúbenejším zahraničným a slovenským autorom/zahraničnou a slovenskou autorkou a prečo?

Mám rada romanticko-erotické romány a v tomto smere ma zaujali Sara Mia Velinská alebo romány Martiny Jakubovej, ktoré sa odohrávajú na Slovensku. Zo zahraničných autoriek ma neprestáva fascinovať napríklad Jodi Ellen Malpas.

Ako dlho väčšinou pracujete na jednej Vašej knihe?

Keďže je moja práca na knihách dosť intenzívna, ale zároveň sa nesnažím čitateľkám priniesť prvoplánové alebo klišé zápletky, netrvá menej ako štyri mesiace, kým príbeh dozreje a stane sa z neho román hodný vydania.

Kedy ste sa rozhodli, že budete písať?

Keď mi došli romány na čítanie. 🙂 Som naozaj intenzívny a horlivý čitateľ a dokážem prečítať i niekoľko stoviek kníh za rok, nuž a raz som si pomyslela, že by som ten pretlak predstáv a očakávaní mohla skúsiť pretaviť do vlastného príbehu. Nikdy som nepomyslela na to, že sa raz dostanem až na police kníhkupectiev a už vôbec nie, že sa z môjho debutu stane bestseller.

Ktorú Vašu knihu máte najradšej a prečo? Aké knihy chystáte do budúcna?

Moje knihy sú ako moje deti. Milujem každú jednu, každú inak, no ani jednu viac alebo menej. Takže nie, nepoviem vám, ktorá pre mňa znamená viac, lebo všetky zo mňa dostali pri ich tvorení maximum. V októbri sa môžu moje čitateľky tešiť na pokračovanie série Nekompromisní, s názvom Dôvera a po pár dňoch oddychu sa pustím do písania tretej časti.

S ktorým zahraničným autorom/zahraničnou autorkou by ste sa chceli stretnúť a prečo?

Mňa by potešilo aj stretnutie s tými slovenskými, ale ak už môžem rozmýšľam v tak veľkom meradle, určite by som sa rada porozprávala s Jodi Ellen Malpas. Podľa toho, čo sledujem na sociálnej sieti, je to vtipná a milá žena.

Kto je Vašou najobľúbenejšou knižnou postavou vôbec a z akého dôvodu?

Určite by sa ich našlo viac. Mám rada mužské postavy Velinskej románov pre ich intelekt a mužnosť, ktorá doslova sála z ich činov a slov a tiež obdivujem svoje ženské postavy, lebo im vždy nachystám ťažké prekážky, ktoré bravúrne zvládnu.

Keby sa Vaše knihy sfilmovali, ktorých hercov by ste si predstavili v jednotlivých úlohách?

Toto je vtipná otázka. Moje čitateľky ma raz podpichovali, že na Slovensku by Nera mohol hrať Adam Bardy a ja som ho označila v príbehu na instagrame. Bol taký milý a bezprostredný, že ihneď odpovedal, že ide do toho a to mi urobilo obrovskú radosť. Nemám predstavu o tom, kto by moje postavy hral, ale bola by som rada, keby to bol niekto podobne prirodzene vtipný a skromný.

Máte svoj obľúbený knižný citát?

Zbožňujem všetky, ktoré som vložila do môjho románu Iba desať dní. Najmä tie, ktorých autorom je samotný hlavný hrdina, inšpirovaný skutočným mužom. Sú inšpiratívne a nesú v sebe posolstvo. Vrelo odporúčam.

Ako sa volá Vaša obľúbená kniha z detstva?

Asi by som teraz mala vychrliť množstvo spisovateľov pre deti a mládež, ale ja som z obdobia rozprávok akosi prirodzene prešla do románov pre ženy. V čase skorej puberty ma fascinovali Scarlett z knihy Odviate vetrom a Maggie z románu Vtáky v tŕní. Teraz premýšľam nad tým, že už vtedy som obdivovala silné hlavné hrdinky, ktoré teraz píšem i ja.

Existuje vo Vašej knižnici kniha, ku ktorej sa stále vraciate?

Nikdy som nečítala knihu dvakrát. Vraciam sa iba k obľúbeným pasážam. A takých je hneď niekoľko. Napríklad v románe Priateľ do dažďa od Glattauera, ktorý je celý písaný v emailoch.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorke, že súhlasila s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorá z autorkiných doposiaľ vydaných kníh sa vám páči viac a prečo. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Romanom Horňákom a v blízkej dobe na ďalších našich skvelých autorov a skvelé autorky, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: