Spovedáme autorov: Ivan Bobčík

0
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už niekoľkýkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autora akčných trilerov, Juraja Gerbela. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bol ochotný na zvedavé otázky odpovedať Ivan Bobčík, o ktorom si viac prečítajte tu a v dnešnom interview sa zameriame na jeho prvotinu, knihu s názvom Zahraj to znova. Ďalšie informácie ku knihe nájdeš tu

ROZHOVOR

Prezraďte nám niečo o Vás a o Vašej prvotine.

V knihe Zahraj to znova som zúročil moje pätnásťročné skúsenosti z písania televíznych seriálov. Za tú dobu som videl produkciu seriálov z rôznych strán, nielen ako autor, ale aj ako kreatívny producent, pracoval som interne v televízii a bol som teda na strane zadávateľa, a mám dokonca dva herecké zárezy v Ordinácii v ružovej záhradeDoktorovi Ludskom.

Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu okrem Vašich skúseností v televíznej brandži?

Som fanúšik filmu Na Hromnice o deň viac, kde sa hlavnému hrdinovi, televíznemu hlásateľovi počasia, opakuje stále ten istý deň, kým sa nepoučí zo svojich chýb. V Československu vznikol film Ja už budem dobrý, deduško, čo je taký ekvivalent Hromníc. Miloš Kopecký v ňom hrá arogantného televízneho herca, ktorého začaruje deduško cestou vlakom. No a odvtedy má zo života peklo. Jedna situácia v knihe je ale inšpirovaná skutočným životom. Tá, keď sa ruskí hostia dobíjajú do svojej izby. Požičal som si ju od svojej manželky.

Kto je Vaším najobľúbenejším zahraničným a slovenským autorom/zahraničnou a slovenskou autorkou a prečo?

Môj kedysi TOP slovenský spisovateľ bol Vincent Šikula, ale už dlhšie som si jeho knihy nepripomenul. Vždy sa mi páčilo, ako poeticky a zároveň bez príkras (ak to dáva zmysel) rozpráva o obyčajných ľuďoch, o ich nedostatkoch a pritom ich nehaní. Myslím, že sa v jeho diele skrýva objektívny pohľad na našu spoločnosť. Zo súčasných autorov mám rád Ivanu Gibovú, jej knihu Barbora, boch & katarzia, Riša Pupalu a jeho zbierku poviedok Čierny zošit alebo Ruzkú klaziku od Dana Majlinga. To sú pre mňa moderne píšuci autori, jedineční formou aj obsahom. Čo sa týka zahraničia, baví ma napríklad David Lodge, ktorý píše perfektné komédie. V jeho knihách sú aj obyčajné vety nasiaknuté humorom. Nedávno sa mi do rúk dostal magický román Frabato od Františka Bardona. Veľmi som si užil jeho netradičnú výstavbu.

Ako dlho ste na knihe pracovali?

Ako sa to vezme. Ak rátame samotnú knihu, písal som ju rok. Ale tomu predchádzalo niekoľkoročné úsilie napísať tento príbeh ako filmový scenár.

Mali ste pri jej písaní nejaký rituál?

Knihu som písal počas otcovskej „dovolenky“. Pred každým písaním som musel nakŕmiť dieťa a uspať ho. Potom som sa mohol s čistou hlavou pustiť do hľadania správnych viet a slovíčok. Častokrát bolo nutné rituál uspávania zopakovať.

Kedy ste sa rozhodli, že túto knihu napíšete?

Keď som dal výpoveď v televízii. Pracoval som ako interný dramaturg či supervízor, alebo ako chcete… Vtedy som pochopil, že ak chcem pokračovať ako autor a nielen ako spolutvorca kolektívnych televíznych programov, musím sa vydať novou cestou.

S ktorým zahraničným autorom/zahraničnou autorkou by ste sa chceli stretnúť a prečo?

Buď by to bol Fernando Pessoa, alebo Alberto Caeiro. Dal by som si s nimi kávu v Lisabone.

Rozhovor Ivan Bobčík

Rozhovor Ivan Bobčík

Kto je Vašou najobľúbenejšou knižnou postavou vôbec a z akého dôvodu?

Westley z knihy Williama Goldmana Princezná nevesta. Je to typický prípad postavy „z nuly hrdinom“. Pracuje na statku ako obyčajný sluha, no zrazu sa jeho život zvrtne a zažije neuveriteľné dobrodružstvá. Bojuje s pirátmi, dvakrát zomrie, no prekoná všetky prekážky a zaslúži si svoju princeznú. Je to formát.

Toto bude trocha zákerná otázka :). Keďže v popise knihy máte na webe napísané, že môžeme v jednotlivých úlohách objaviť známych hercov, pýtam sa teda, kto by si zahral vo filmovej verzii tejto knihy? 🙂

Vždy som si v úlohe herečky predstavoval Táňu Pauhofovú a herca Tomáša Maštalíra. Je to asi klišé, ale myslím si, že by večne sa rozchádzajúci a znova sa schádzajúci pár zahrali perfektne. Mohla by to byť fajn komédia. No a keďže je hlavný hrdina scenárista a som to vlastne ja, a keďže už mám tie herecké skúsenosti z Ordinácie a Ludského, tak by som si to zahral sám.

Máte svoj obľúbený knižný citát?

„Tú haraburdu hoď cez palubu, človeče! Nech loď tvojho života je ľahká, naložená len tým, čo nutne potrebuješ – domovom, kde si naozaj doma, prostými radosťami, jedným alebo dvoma priateľmi, hodnými toho označenia, niekým, koho môžeš milovať a kto môže milovať teba, mačkou, psom, fajkou – alebo aj dvoma -, dostatočnou zásobou jedla a dostatočnou zásobou šatstva – a o niečo viac než dostatočnou zásobou pitia; lebo smäd je vec nebezpečná.“ Jerome Klapka Jerome; Traja muži v člne (o psovi nehovoriac).

Ako sa volá Vaša obľúbená kniha z detstva?

Mýty a legendy: vlci, draci, bájne zvieratá.

Existuje vo Vašej knižnici kniha, ku ktorej sa stále vraciate?

Dracula.

Plánujete do budúcna napísať ďalšie knihy?

Určite áno, ak budem popritom zvládať platiť účty.

Aký je Váš najobľúbenejší knižný žáner?

Asi niečo odľahčené.

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom?

To, čo bolo povedané mne. Nikto vás nenaučí písať, na to musíte prísť sami.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorovi, že súhlasil s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, či ste už mali tú česť s autorovou prvotinou, Zahraj to znova a ako sa vám páčila. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovory s ďalšími našimi skvelými autormi či autorkami, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: