Ako si finančne prilepšujem na materskej dovolenke

0
Share

Dnes som sa rozhodla, že sa s vami podelím o to, ako si počas materskej dovolenky privyrábam prácou z domu, cez internet. Nikoho z vás zavádzať nebudem. Napíšem vám sem moje reálne skúsenosti. Už asi viete, že pracujem ako učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na druhom stupni ZŠ, takže slovenčina mi je veľmi blízka. Preto jedna z možností, ako si aj vy môžete privyrobiť (pokiaľ ovládate pravopis nášho materinského jazyka), je korektúra. Alebo pokiaľ vás baví písanie, podobne ako mňa, tak si môžete založiť blog či prispievať svojimi článkami na iný web. V neposlednom rade by som vám chcela priblížiť affiliate marketing, s ktorým som tiež nedávno začala.

I keď som nikdy netušila, že sa zo mňa stane učiteľka, musím povedať, že som sa vo svojej profesii našla. Keď tak premýšľam nad svojou minulosťou ešte počas , tak mi bol slovenský jazyk veľmi blízky a nikdy som sa naň nemusela učiť (horšie to bolo s matematikou :)). Diktáty som písala na 1,2 bez toho, aby som sa nejako špeciálne pripravovala. Po absolvovaní obchodnej akadémie, ktorá je s odstupom času čiastočne mimo mňa, aj keď sa o niektoré veci z tohto odboru zaujímam, som si naivne myslela, že by zo mňa mohla byť psychologička. Nakoniec som sa však po diskusii s rodičmi rozhodla, že skúsim štúdium slovenčiny a literatúry. Keďže sa mi to však zdalo málo, pridala som si aj dejepis – ten však v tomto článku nebudem podrobnejšie spomínať.

Moje prvé brigády boli skôr v rôznych firmách a náplň práce spočívala v nahrávaní objednávok či zakladaní dokumetov. Dokonca som bola hosteskou v Kauflande a v stave zúfalosti neúspešného nájdenia práce po som skončila vo firme, ktorej meno ani nebudem zmieňovať. Po prvé by som ju zmieniť ani nechcela a po druhé si jej názov popravde ani nepamätám. No keď som po roku pauzy po štúdiu nastúpila na , tak sa časom na nástenkách v škole objavovali zaujímavé ponuky. Cez “nástenkový inzerát” som sa dostala k svojej prvej korektúre pre vydavateľstvo Sprint 2. Korigovala som im zopár publikácií a potom mi pán dohodil aj iný job. Opravovala som aj nejakú náboženskú publikáciu. Čo vám poviem, som celkom všestranný človek.

Keďže ma táto práca bavila, povedala som si, že pokiaľ nebudem učiteľkou, tak si buď otvorím vlastné kníhkupectvo (tak trochu dlhodobý plán), alebo si niekde zoženiem prácu korektorky. Neviem, čím to je, ale mám pocit, že získať miesto korektora v nejakom vydavateľstve či redakcii je celkom náročné. Avšak po čase som zistila, že existuje portál JaSpravim, kde si môžete pridať inzerát a ponúkať svoje služby.

Keďže ma práca korektorky veľmi bavila a aj baví, tak som sa zaregistrovala – veď za to nič nedám, nie? Môžem vám k tomu povedať len toľko, že po registrácii sa mi celkom skoro ozvala pani, ktorá potrebovala opraviť knihu a momentálne pracujem na oprave popisov jedného e-shopu. Zo začiatku bolo trocha náročné sa na webe zorientovať, ale napokon som si zvykla. Reálne som aj čo-to zarobila a za 250-stranovú knihu to nebolo málo. Treba však počítať s tým, že podľa podmienok portálu dostáva JaSpravim 15% províziu z vášho zárobku.

Odporúčam vám teda, aby ste si pri registrácii prečítali všetky podmienky predtým, než podpíšete zmluvu. Za e-shop mi tiež nedávno prišla prvá splátka. Takže ak by ste si mysleli, či to náhodou nie je klamstvo, som jasným dôkazom toho, že nie je. O portáli JaSpravim plánujem napísať podrobnejší článok, aby ste si vedeli predstaviť, aké služby ľudia ponúkajú, alebo akých ľudí firmy či fyzické osoby hľadajú. Ja som zatiaľ veľmi spokojná. Veď robím, čo ma baví a ešte si aj sama určím cenu. Pravdou však je, že som si veľa nepýtala. Vychádzala som z toho, čo som za korektúry dostávala, keď som pracovala pre vydavateľstvo Sprint 2. Po viacerých skúsenostiach si však môžete túto sumu vo svojom profile upraviť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GP (@geekmom.sk)

Ďalším spôsobom aspoň nejakého toho eura je písanie pre iný web. Keďže som fanúšik filmov a seriálov, tak som zapojená na mnohých takýchto FB fanúšikovských stránkach alebo FB skupinách. Poviem vám len toľko, že sa ich oplatí sledovať. Raz pri prezeraní FB som videla, že hľadajú nových redaktorov, tak som neváhala a hneď som sa im ozvala. Mala som napísať skúšobný článok, a po jeho kontrole s poznámkami som bola prijatá. Ide o stránku TvGuru, kde píšem pod nickom Gabi89.

V poslednej dobe nemám na to toľko času, ako predtým, ale snažím sa prispievať aspoň aktuálnymi informáciami o seriálovej podobe legendárnej hernej fantasy postavy, Geraltovi z Rivie. Pre túto stránku mám zatiaľ na konte 279 článkov (a neplánujem tak skoro skončiť). Píšem na ňu od júla 2017. Nedávno sa mi tiež ozvali z inej stránky a ja dúfam, že aj pre tú budem osožná. Tú zatiaľ spomínať nebudem, lebo nič nie je isté. A predstavte si, ozvali sa mi dokonca po tom, čo si prečítali môj blog. Takže sa mi jeho založenie oplatilo, aj keď mám ešte určite čo zlepšovať a investovať nejaké tie peniaze, aby vyzeral trošku menej amatérsky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GP (@geekmom.sk)

A posledné, čo spomeniem, je affiliate marketing. V živote by som si nebola pomyslela, že existuje niečo takéto super. Možno ste si už všimli na mojom blogu nejaké tie reklamné bannery, a nebudem nikoho zavádzať. Pokiaľ vy cez tento banner príslušný e-shop navštívite a uskutočníte v ňom nákup, ja zaň dostanem províziu. Nie je to však nič svetoborné. Keď sa však zapojíte do viacerých kampaní, iste sa dá vyšplhať aj na celkom zaujímavú čiastku. Určite si pozrite stránku Dognet, kde o spomínanom odbore nájdete zaujímavé informácie. Ja sama som ešte veľa toho nezistila, keďže som úplný začiatočník. No môžem potvrdiť, že nejaké provízie už mám schválené.

Väčšinou sa zameriavam na propagáciu kníhkupectiev či herných e-shopov, pretože táto oblasť mi je veľmi blízka. Výška provízie sa pohybuje od 5 do 25%. Aspoň čo sa Dognetu týka, pretože existujú aj ďalšie affiliate siete. Dovolím si vás odkázať na tento web, pretože na ňom nájdete podrobnejšie informácie aj zoznamy affiliate sietí v Slovenskej a Českej republike a tiež iné spôsoby zarábania peňazí cez internet v pohodlí domova. Pán, ktorý stránku vlastní, píše o svojich vlastných skúsenostiach a pravidelne aktualizuje aj stránky s pracovnými ponukami.

Aby som sa však vrátila k affiliate marketingu, tak v kampaniach Dognetu nájdete obchody s módou, elektronikou, hrami, kníhkupectvá, e-shopy s diétnymi produktmi a tak ďalej. Celý zoznam si môžete pozrieť tu. Dognet vydal aj zaujímavé knihy, ktorých obsah pochopí aj laik začínajúci s affiliate marketingom. Všetky tri knihy, ktoré vidíte na príspevku z môjho IG účtu, nájdete za výhodné ceny v internetovom kníhkupectve bux.sk. Ak by sa vám to ešte stále zdalo veľa, môžem knihy len odporučiť, mám ich doma a sú pre mňa veľmi prínosné. Veď koniec koncov, je to investícia do vzdelania, a tá sa vždy vyplatí, nie? Navyše tu momentálne prebiehajú akcie Prekvapčo – Knihy, ktoré prekvapia, každý deň iná kniha za polovicu a anglické knihy z vydavateľstva Assouline s drobným poškodením v 50% zľave.

Toto sú moje reálne skúsenosti, ktoré nie sú žiadnym zavádzaním ľudí. Je to seriózna práca a môže ju robiť skutočne každý, kto vie pracovať s internetom, trochu ovláda pravopis alebo sa zaujíma o online marketing. A ak náhodou nemáte odvahu sa pustiť do písania blogu pre menej vedomostí v oblasti pravopisu, môžete si najať spoľahlivého korektora, ktorý vám nielen opraví chyby, ale ešte aj vyšperkuje štylistiku. Tak čo, idete do toho? Budem rada, ak sa so mnou v komentároch podelíte o svoje spôsoby zarábania peňazí na internete. Skúsili ste už písať blog alebo affiliate marketing? Ste so svojou voľbou spokojní? Potom mi určite napíšte do komentára, rada si prečítam vaše skúsenosti a názory. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:

Život pred dieťaťom verzus život s dieťaťom

Z denníka matky – Rozhovor

Lenivá mama – Recenzia

Krotitelia displejov – Recenzia