Začiatočníci v blogovaní by určite mali siahnuť po tejto príručke

0
Share

Chcete byť blogerom? Dnes ním už môže byť naozaj každý. V mojom živote boli obdobia, keď som si založila už nejaké tie blogy. S odstupom času som to oľutovala. Ale každý nejako začínal. Minimálne sa na tom aspoň teraz perfektne zabávam. Myslela som si, že byť bloger je len mať v hlave myšlienku, a písať, písať, písať. Áno, to je jednou z potrebných vecí, okrem iného. Mne okrem skúsenosti blogovania pre inú stránku pomohla aj kniha od Dognetu Tvorba úspešného zarábajúceho blogu, a v tomto článku sa chcem podeliť s vami o svoj názor na ňu. 

VIZUÁLNA STRÁNKA

Viem, hovorí sa, “nesúď knihu podľa obalu”. No zámerne dávam tento citát, lebo pri tejto publikácii ma prvotne zaujal práve obal, ktorý je krásne farebne zladený. Vo vnútri sú jednotlivé kapitoly zrozumiteľne rozdelené. Oceňujem tiež úvodné fotky jednotlivých blogerov a ich krátke predstavenie a rovnako aj nenásilné reklamy pasujúce do jej konceptu. Možno i preto sa mi tak páči, že som milovníkom zelenej farby. To tiež prilákalo moju pozornosť. Príjemne sa v nej listuje, ľahko sa číta, a je doplnená perfektnými skúsenosťami jednotlivých blogerov či obrázkami z praxe.

NÁZOV

Áno, názov je síce o tom, ako na svojom blogu zarobiť, no napriek tomu väčšina z blogerov uvádza, že s touto činnosťou nezačali pre peniaze. Myslím, že tak to nevníma nikto z nás, no keď už k tomu príde, tak je to príjemné spestrenie a k tomu nejaký ten pasívny príjem. Mne ako mamičke na materskej by to určite pomohlo. No v prvom rade všetci blogeri píšu pre zábavu a aby sa v tomto smere zdokonaľovali. Rovnako ako ja. Iste, sú tam aj odporúčania, ako sa dá týmto spôsobu zarobiť, a vďaka tomu som sa pridala aj ja do Affiliate siete, kde som si vybrala kampane vyhovujúce pre môj blog, a to  Taktik, Panta Rhei a Bux.sk. A zarobiť je možné nielen týmto spôsobom. Okrem odporúčaní na pasívny príjem tam však nájdete aj mnoho iného.

OBSAH

Ako som už vyššie uviedla, na začiatku každej kapitoly je fotografia blogera, popis jeho činnosti, a neskôr jeho osobná skúsenosť s prispievaním článkov na internet. Nájdete v ňom informácie o tom, ako si web založiť, o funkciách wordpressu, akými spôsobmi je možné nalákať na svoj web návštevníkov a podobne. Dozviete sa, čo je vlastne SEO, ako stránku viesť či analyzovať kľúčové slová. Taktiež, na čo pri jej tvorbe myslieť, plus chyby ostrieľaných, z ktorých sa poučili, alebo dokonca bonusy vo forme príbehov najúspešnejších členov blogerskej komunity, ako napríklad Milan bez mapy či Lenivá kuchárka (zámerne uvádzam tieto dva príklady, lebo som ich poznala dávno predtým, než som sa ku knihe dostala a založila si tento blog, a najviac ma zaujali). Pre mňa dôležitá rada, ktorú som zúročila a pracujem na tom každý deň je, že sa netreba “báť osloviť ľudí na spoluprácu”. A to sa mi v začiatkoch celkom úspešne darí. O propagácii na sociálnych sieťach sa snáď netreba zmieňovať.

NAJPODSTATNEJŠIA DOLOŽKA PRE BEŽNÝCH SMRTEĽNÍKOV

Už dávnejšie som sa zamýšľala nad tým, ako zarábajúci web funguje z právneho či daňového hľadiska, takže veľké plus dávam stranám, na ktorých sa odborníci podrobne venujú príslušným zákonom či daňovým záležitostiam. A hlavne je to tam napísané polopatisticky, pekne rozdelené do prehľadných odsekov a napísané veľmi zrozumiteľne, že by to podľa môjho skromného názoru pochopil aj školák. Pri niektorých príspevkoch je aj zhrnutie toho najpodstatnejšieho, a tomu tiež dávam obrovské plus. Pri niektorých pasážach a v závere príspevku a celej knihy je aj priestor na poznámky.

ZÁVER

Nechápem to, ale pri sledovaní recenzií na internete som nenatrafila na nejako extra pozitívne. Na jednom z kníhkupeckých webov to bol priemer. Ja ako laik a človek sa nevyznajúci v programovaní a “tajných” zákutiach blogovania, som za túto knihu veľmi vďačná. Naučila ma toho veľa, čo v budúcnosti určite pri tvorbe svojej webstránky zúročím. Aby som však len nevychvaľovala, nedá mi nespomenúť jedno negatívum, to však neuberá na kvalite knihy. Sem-tam sa v nej mihne pravopisná chybička. Začiatočníkom ju určite odporúčam.

Túto knihu nájdete aj na internetovom kníhkupectve BUX.sk za rozumnú cenu. Predaj kníh online - kníhkupectvo BUX.sk