Spovedáme autorov: Juraj Červenák

0
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už niekoľkýkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autora Ivana Bobčíka, kde sme sa bavili o jeho prvotine, Zahraj to znova. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, na ktorý viacerí z vás už dlhšie čakali a v ktorom nám bol ochotný na zvedavé otázky odpovedať Juraj Červenák, ktorého určite netreba nijako obzvlášť predstavovať. 

ROZHOVOR

Kto je vlastne Juraj Červenák ako autor a ako človek?

Som normálny chlap, čo má rád svoju rodinu, celkom rád varím, rád pogrilujem s priateľmi pri pivku na záhrade a od istej doby chodím každý deň na hodinovú prechádzku do lesa alebo na štiavnické kopce. Popritom píšem knihy, pretože ma baví rozprávať príbehy.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na svoje príbehy?

Najmä z histórie a mytológie, do toho miešam ozveny rozličnej popkultúry a sem-tam to osolím osobnou skúsenosťou.

Kto je Vaším najobľúbenejším zahraničným a slovenským autorom/zahraničnou a slovenskou autorkou a prečo?

Zo zahraničných som najviac prežíval Sapkowského, lebo vzniesol svieži vietor do fantasy. Dnes rád čítam hlavne detektívky Michaela Connellyho. Zo slovenských ma v poslednej dobe oslovili romány Arpáda Soltésza, pretože sú výborne napísané a opisujú Slovensko a jeho obyvateľov bez ružových okuliarov.

Ako dlho väčšinou pracujete na jednej Vašej knihe?

Záleží na rozsahu a téme. Zvyčajne je to pol roka, ale už som napísal knihu aj za tri mesiace a naopak na vyše 500-stranovom románe Hradba západu som pracoval skoro 2 roky.

Kedy ste sa rozhodli, že budete písať?

Keď som sa naučil písať. Dovtedy som si len kreslil a túžil sa stať tvorcom komiksov, ale až slová ma úplne oslovili. 🙂

Ktorú Vašu knihu máte najradšej a prečo?

Zvyčajne mám najlepší vzťah s tou aktuálnou, takže momentálne mám rád román Zakliaty kláštor z nového cyklu Šarkanove poklady. Inak si najviac cením asi Hradbu západu, rozsiahly román o osmanskom obliehaní pevnosti Nové Zámky v 17. storočí.

S ktorým zahraničným autorom/zahraničnou autorkou by ste sa chceli stretnúť a prečo?

So Sapkowským, ale s tým som sa už aj párkrát stretol, dokonca sme si spolu riadne dali do nosa. Je to zaujímavý človek, mnohí ho považujú za neznesiteľného arogantného chumaja. Ja ho skôr vnímam ako zábavného a priateľského arogantného chumaja. 🙂

Kto je Vašou najobľúbenejšou knižnou postavou vôbec a z akého dôvodu?

Asi zaklínač Geralt, lebo je to dobre napísaný „hrdina s ľudskou tvárou“. A ešte si užívam Jacka Taylora z detektívnych románov Kena Bruena. Je to človek, ktorý veľa číta a namiesto vyšetrovania prípadu zvyčajne začne chľastať, skončí na psychiatrii a keď sa z nej vráti, prípad medzitým vyriešila polícia.

Keby sa Vaše knihy sfilmovali, ktorých hercov by ste si predstavili v jednotlivých úlohách?

Keby sa o moje knihy zaujímal Hollywood (lebo na Slovensku na také témy nie sú rozpočty), černokňažníka by hral mladý Daniel Day-Lewis, Báthoryho mladý Viggo Mortensen a kapitána Steina o čosi mladší a chudší Russell Crowe.

Máte svoj obľúbený knižný citát?

Trpaslík Yarpen Zigrin zo Zaklínača takto zhrnul chod sveta: “Ludé by akorát trtkali, s kým sa dá a kde sa dá, imrvére dokola. A ludským robám stačí posadit sa na chlapské gatě a hnedkajim naroste břucho… Cos tak zčervenala, hotový vlčí mák? Chtěla ste mu rozumět, jo nebo né? Taková je čistá pravda a históryja světa, kterému vládne ten, kdovšikovněji rozbije druhému lebku a rychle ji zbúchne robu. A vám, luďom, je těžko konkurovat – v zabíjání aj v jebání.”

Ako sa volá Vaša obľúbená kniha z detstva?

Stratený svet od Arthura Conana Doylea, je to dobrodružný príbeh o výprave na stolovú horu v juhoamerickom pralese, kde stále žijú dinosaury. Dokonca som podľa nej ako chlapec nakreslil komiks.

Existuje vo Vašej knižnici kniha, ku ktorej sa stále vraciate?

Beletriu nikdy nečítam dvakrát, stalo sa mi to len s prípadmi sudcu Ti od Roberta Van Gulika. Tie som kedysi čítal ako chlapec a nedávno som si ich vychutnal znova. Ale mám riadne ohmatané faktografické knihy, ktoré používam pri písaní – Encyklopédia slovenských hradov, Encyklopédia slovanských bohov a mýtov, Palné zbrane, Jedlo a pitie v praveku a stredoveku a pod.

No a pri mojich „sondoch“ na Vašom FB som zistila, že ste dosť filmový a seriálový fanúšik, takže si dovolím položiť otázky aj z tejto oblasti 🙂 Čo si vyberiete? Film vs. seriál? Prečo?

To sa nedá povedať. Pri adaptáciách kníh mám ale radšej seriály, lebo dávajú väčší priestor a nemusí sa v nich všetok dej osekať na minimum.

Ako sa volá Váš najobľúbenejší film a seriál?

Film jednoznačne Dobrý, zlý a škaredý, western Sergia Leoneho zo 60. rokov. V seriáloch by to bol súboj Ríma, Breaking Bad, The Wire a ďalších.

Kto je Vaším najobľúbenejším hercom a Vašou najobľúbenejšou herečkou?

Daniel Day-Lewis a Cate Blanchett.

Marvel vs DC? Prečo?

V komiksoch jednoznačne DC, vo filmoch a seriáloch svojho času viac Marvel, ale ich posledné filmy a seriály idú smerom, ktorý mi ani trochu nevyhovuje, takže je to vlastne remíza.

A teraz prejdime k Vašej tvorbe. Mohli by slávni detektívi prísť na Oravu vyšetrovať vraždu? A možno spojiť aj s Kysucami. Či je možnosť, aby sa Jaroš dal dokopy so Steinovou dcérou? Diskusia k tvorbe v našej skupine.

Môžu prísť kamkoľvek, pokiaľ to bude logicky zapadať do ich životov, ale teraz ich čaká výprava na východné Slovensko, kde strávia nejeden román. Čo sa týka JarošaJohanky Steinovej, tam ešte sám neviem, ako to bude pokračovať, ale teraz sa niekoľko kníh určite nestretnú. Ospravedlňujem sa všetkým čitateľkám.

Kedy bude ďalšia časť o Steinovi a Barbaričovi? Hlavne, keď už poznám životy všetkých troch aktérov.

Na budúci rok. Bude sa volať Muránska bosorka a bude obsahovať tri príbehy vrátane Jarošovej sólovky, Barbaričovho prípadu Mátohy na Krížnej a potom spoločnej titulnej novely.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorovi, že súhlasil s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorá doposiaľ vydaná kniha sa vám od autora najviac páčila. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovory s ďalšími našimi skvelými autormi či autorkami, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: