Retro hry na PC, na ktoré len tak nezabudneme

0
Share
Myslím, že nie som jediná, ktorá si občas zaspomína na staré časy. A to sa týka aj hier. Ktorý ste ročník? Ja som už trošku staršia – 1989 – ale počítač sme mali už v nejakých mojich šiestich rokoch. Lebo veď oco. Hlavne vďaka nemu sme sa dostali k počítaču a hrám, aj keď, ako poznáme rodičov, neskôr sa nad tým začal rozčuľovať. Rozhodla som sa teda, že mojím ďalším článkom bude článok, ktorý sa bude venovať “retro” hrám. Vybrala som pre vás päticu, ktorá snáď aj vám vyčarí úsmev na tvári. V tomto prípade pôjde väčšinou o klasické “skákačky”.

Pozrite si aktuálne skvelé akcie na hry alebo notebooky na tomto odkaze.

Leví kráľ

Nedá mi nezmieniť hru, ktorou moja láska k PC hrám, ktorá sa okrem toho ďalej rozvíjala aj na rôzne iné konzoly, začala. A nie je to nič iné ako Leví kráľ od spoločnosti Westwood Studios, Inc. Verili by ste tomu, že má už neuveriteľných 29 rokov? Kto sa cíti rovnako staro ako ja?! S Levím kráľom sa mi inak spája aj prvý film, pretože to bol úplne prvý film, na ktorom som bola v kine. A váš sa volal ako? Príjemný bonus je, že si môžete na túto Levieho kráľa aj zaspomínať po toľkých rokoch na vlastnej koži. Urobíte tak tu.
Leví kráť - retro hra

Aladin

Ďalšou hrou, na ktorú si viem spomenúť, je opäť rozprávka od Disneyho, a to je Aladin. Kto nepozná Aladina, Abuho, zlého čarodejníka Džafara či Džina z lampy alebo princeznú Jasmínu, ktorú má za úlohu Aladin zachrániť, ako keby ani nežil. Opäť sme pri hre z 90. rokov, podobne ako pri Levom kráľovi. Zaujímavosťou je, že na grafike sa pri nej podieľali priamo tvorcovia od Disneyho, čo celej hre pridáva na autentickosti. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj Aladina si môžete zahrať tu.
Aladin - retro hra

Princ z Perzie

Teraz akože plačem. Princ z Perzie má toľko rokov, čo ja. V roku 1989 ju vytvoril úspešný herný dizajnér a programátor Jordan Mechner. Ide o typickú skákačku, ktorej dej je zasadený do starovekej Perzie, kde princ čelí rôznym nástrahám a jeho hlavnou úlohou je poraziť mocného sultána Jaffara. Princa z Perzie preslávila predovšetkým skvelá grafika (na tú dobu, kedy vznikla, samozrejme) a plynulosť animácií, čím sa stal jednou z typických predstaviteľov žánru “cinematických plošinoviek”. Ešte viac o tejto hre, kde si ju zároveň opäť môžete zahrať, si prečítajte tu.
Princ z Perzie - retro hra

Prehistorik

Prehistorik vznikol v roku 1991 pod záštitou spoločnosti Titus France SA. Opäť ide o plošinovku z bočného pohľadu, kde sa hráč v úlohe neandertálca vráti do čias dávno minulých a jeho cieľom je postarať sa o to, ako v tejto dobe prežiť. Počas svojej cesty natrafí na rôzne nebezpečenstvá, ktoré musí prekonať, aby sa dostal ďalej. Na rozdiel od predchádzajúcich hier je dôležitý časový limit. Prehistorika si tiež viete zahrať tu.
Prehistorik - retro hra

Dyna Blaster

Dnešnú päticu uzatvára Dyna Blaster, tiež z 90. rokov. Vznikla v roku 1992 pod záštitou spoločnosti Hudson Soft. V tejto arkáde je vašou úlohou zničiť nepriateľa v čiernom odeve bombami. Najdôležitejšou úlohou hráča je zachrániť jeho priateľku. Najskôr prechádza cez rôzne levely, kde ničí bombami rôznych nepriateľov, až príde do finále, odohrávajúce sa na hrade, kde má poraziť hlavného bossa, či ako ho nazvať. Pri takýchto hrách mi to príde aj smiešne, ale iný názov mi nenapadá. Aj Dynu si môžete zahrať tu.
Dyna Blaster - retro hra
Toto bolo päť hier, ktoré som asi hrávala fakt najčastejšie. Okrem môjho otca podporoval moju “závislosť” na hrách aj učiteľ na informatiku. Aspoň prvé roky, lebo ak si dobre pamätám, tak práve s nami sa začínala informatika pridávať do rozvrhu, a vtedy sa nám veru o nejakom programovaní, ktoré sa učia decká na tomto predmete dnes (aspoň v našej ZŠ) ani nesnívalo. Boli to krásne časy. A na akú hru si zo svojho detstva pamätáte vy? Dajte vedieť do komentára. Som zvedavá na vaše odpovede. Táto hra vyšla v kombinácii s Mauglím aj na iné konzoly. Napr. na X-Box One si ju viete kúpiť tu.

Články o hrách, ktoré by vás mohli zaujímať: