Spovedáme autorov: Michaela Ella Hajduková

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už piatykrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autora Daniela Heviera. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bola ochotná na zvedavé otázky odpovedať autorka Michaela Ella Hajduková – jedna z najobľúbenejších slovenských spisovateliek. 

Rozhovor

Kto je vlastne Michaela Ella Hajduková ako autorka a ako človek?

Píšem knihy, ktoré prepájajú časové roviny a v každej je väčší či menší mystický prvok. Písanie je pre mňa ako cestovanie časom a priestorom. V každej mojej knihe je veľký kus histórie, ktorý by som rada videla na vlastné oči :), čo žiaľ, nejde. Inak som matka, manželka a knihovníčka. 🙂 Pracujem v Knižnici pre mládež mesta Košice.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na príbehy a koľko Vám trvá presondovať historické udalosti, ktoré vkladáte do kníh?

Inšpirácia prichádza z mnohých smerov. Napríklad kniha Draculova žena – celé roky chodím na dovolenku do Rumunska a vnímam, aký vzťah majú obyvatelia k Draculovi. Vážia si ho ako veľkého vládcu. A keďže to tam zbožňujem, rozhodla som sa študovať a napísať knihu. V prípade dilógie Rekviem pre anjela som veľmi túžila napísať fantasy. Temné, vášnivé, originálne. A keď som natrafila na inkubov, okamžite mi v hlave vyrazilo barokové i súčasné Taliansko a bytosti, ktoré milujú bohatstvo a luxus. 🙂

Keď píšem historické knihy, štúdium mi trvá dlho, lebo sa naozaj snažím nič nezanedbať. No tým, že už mám na svojom konte niekoľko vojnových kníh, keď píšem ďalšiu, už tak dlho neštudujem, pretože mnohé veci už ovládam. Nedá sa však povedať, ako dlho študujem, lebo to nie je jedna fáza môjho písania. Na začiatku je štúdium také všeobecné. Doba, režim, zvyky… Potom, keď si ujasním príbeh a začnem písať, znova sa vraciam k štúdiu a študujem kopec konkrétnych vecí. A takto sa to prepletá až do úplného napísania knihy.

Jedna z našich členiek čítala len Vaše dve knihy, a to Rekviem pre anjelaDémonov anjel, ale boli dokonalé, tak sa chcela spýtať, ktorú slovenskú autorku si rada prečítate a prečo?

Priznám sa, že v posledných rokoch som veľmi slabý čitateľ. Zhŕňam knihy a dúfam, že raz sa k nim dostanem. Posledné knihy boli od Janky Pronskej. Jej Kliatbu som zhltla ako malinu, keďže spája všetko, čo v knihách zbožňujem. A tiež Diablovu zajatkyňu. Jednak mám veľmi rada tú legendu, z ktorej príbeh vychádza a na druhej strane – odohráva sa to na mojom milovanom Spišskom hrade, kde som sa venovala historickému šermu.

Z náučnej literatúry si veľmi rada prečítam knihy Tünde Lengyel, lebo píše tak, že všetko vidím a chápem. 🙂

A aby sme nezabudli aj na mužov :). Kto je Vaším najobľúbenejším autorom z našich vôd?

Zo súčasných nečítam nikoho. Kriminálky, ktoré väčšinou píšu súčasní autori, ma veľmi nelákajú :). Skôr som obdivovateľ tých, ktorí už nie sú medzi nami. Mám veľmi rada Červené víno od Hečka a tiež Život bez konca od Švantnera.

Ako dlho Vám trvalo napísanie takých skvelých knižiek ako Zimný palác alebo najnovšej Kráľovnej krvi? To prelínanie deja minulosti a prítomnosti je WAU. Nebudete niekedy v Košiciach robiť besedu?

Zimný palác bol najrýchlejšie napísaná kniha, aká zo mňa „vypadla“ :). Keď prišiel kovid a všetko sa zatvorilo, v prvom lockdowne som za tri mesiace napísala túto knihu. Samozrejme, bolo to aj preto, že téma rodiny Romanovovcov ma zaujíma dlhé roky, a tak to štúdium bolo viac-menej opakovaním.

Kráľovnú krvi – tú som písala čosi vyše roka. Neplánovala som to, ale Erzsébet mám skutočne veľmi rada, pretože sa ňou zaoberám celé roky. Čítala som všeličo dostupné, krvavé či nekrvavé, pozerala som dokumenty, skladala som si obraz o žene, akou mohla byť. Sama pre seba. A potom som úplnou náhodou navštívila starý kalvínsky kostol v dedine Izvorul Crisului v Rumunsku. Bola to láska na prvý pohľad! Erzsébet bola kalvínka a vtedy, v tej chvíli, keď som stála v tom kostole, som si povedala, že napíšem knihu, že si ju grófka po tých všetkých krvavých zaslúži. Verím, že jej ňou nerobím hanbu, práve naopak, otvorila diskusie a to je to, čo táto téma potrebuje. 🙂

Kedy prišiel ten moment, že ste sa rozhodli, že budete písať?

Keď som sa písať naučila, už vtedy som zistila, že ma baví tie svoje vymýšľance zapisovať. 🙂  No nikdy som nemala skutočné spisovateľské ambície. Spisovatelia boli u mňa ľudia z učebníc a ja som neverila, že mám na to, aby som bola spisovateľka, neverila som, že by to niekto chcel čítať. A v podstate som sa dosť hanbila, veľmi dlho trvalo, kým som sa odhodlala niekomu dať čítať to, čo píšem.

Ktorú Vašu knihu máte najradšej a prečo?

Kráľovnú krvi. Lebo skutočne veľmi obdivujem grófku a mám ju veľmi rada.

Ktorá Vaša kniha sa Vám písala najťažšie a prečo?

Nepriznaná. Jednak preto, že bola veľká zodpovednosť písať niečo z našich dejín a jednak preto, že obe postavy sú skutočné osobnosti, ktoré žili. To znamená, že som mala tri osnovy. Jednu k Štúrovi, kde som mala skoro po dátumoch rozpísaný jeho život. Jednu k Adelke, o ktorej síce nevieme tak veľa, ale nakoľko bývala striedavo v Prešporku, v Pešti a na leto chodila na Ostrú lúku či do Zemianskeho podhradia, musela som presne vedieť, kde sa kedy môže nachádzať, aby som v tretej osnove, kde som tvorila dej, určila reálne miesta a dátumy, kedy a kde sa mohli stretnúť. Aby sa tam v tom období mohli reálne nachádzať obaja. 😀 Bola to mravenčia práca a keby som všetko stratila, tú knihu nikdy nenapíšem.

S ktorým zahraničným autorom/s ktorou zahraničnou autorkou by ste sa chceli stretnúť a prečo?

S Jo Rowling . 🙂 Zbožňujem svet Harryho Pottera.

Kto je Vašou najobľúbenejšou knižnou postavou a z akého dôvodu?

Severus Snape. Je to pre mňa jedna z najlepšie napísaných knižných postáv. Zrejme jediná negatívna v dejinách  knižných postáv, ktorú zbožňuje naozaj veľa ľudí. 😀

Ako sa volá Vaša najobľúbenejšia detská kniha?

Mám ich viac a odložila som ich aj pre dcérku. 🙂 Mojou naj je príbeh rozdelených dvojičiek Lujza a Lotka od Ericha Kastnera.

Ktorú z Vašich kníh by ste najradšej videli na filmovom plátne?

No to je ťažká otázka. 😀 Asi stále tú, ktorá je najnovšia, čiže príbeh grófky Báthoryovej.

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom?

Nenechať sa odradiť neúspechom. Pracovať na sebe, zdokonaľovať sa a nechať si poradiť od skúsenejších. A ovládať gramatiku a štylistiku. 🙂 Ak vydavateľovi na začiatku vypichne oči “vydím” v kostrbatej vete, ani to nedočíta.

Máte svoj obľúbený knižný citát?

Mám veľmi rada citáty od Zafóna, to je majster knižných myšlienok:

,,Každá kniha, každý zväzok, ktorý tu vidíš, má dušu. Dušu človeka, ktorý knihu napísal, a dušu ľudí, ktorí ju čítali, žili a snívali pri nej. Vždy, keď sa kniha dostane do iných rúk, zakaždým, keď niekto kĺže pohľadom po jej stránkach, jej duch rastie a mocnie.“

A ešte mám veľmi rada to od Coelha:

„Ak si niečo veľmi želáš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.“

Mám na sebe vyskúšané, že to funguje. 🙂

Existuje vo Vašej knižnici kniha, ku ktorej sa stále vraciate?

Asi iba Harry Potter. Mám veľa neprečítaných kníh a je mi ľúto, že na ne nemám viac času.

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorke, že súhlasila s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorú z autorkiných kníh máte najradšej a prečo. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Jurajom Červenákom a v blízkej dobe na ďalších našich skvelých autorov a skvelé autorky, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli. 

Ďalšie rozhovory: