Seriál Elita: Španielska obdoba teendrámy 13 Reasons Why?

0
Share

Trávenie času v niektorých domácnostiach sa možno nesie v duchu “Netflix and chill”. U nás to nie je inak. Je to naša záľuba a večery, keď dcérka zaspí, sa jej venujeme. Hľadáme stále niečo nové, čo by sa dalo pozrieť. V poslednom čase sme prepadli európskym seriálom. Videli sme ich viac, ale naposledy ma po La Casa Del Papel/Papierový dom, zaujal seriál Elita, ktorý mi nápadne pripomenul teendrámu 13 Reasons Why. Viac sa dočítate v článku. 

Elita: Trailer na prvú sériu

Seriál Elita sa dočkal už troch sérií. Čo kvitujem, je počet epizód. Každá séria sa drží ôsmych častí. Na ceste je ďalšia, resp. ju aspoň tvorcovia majú v pláne. Korona však zamiešala karty vo všetkých oblastiach. V úvode spomínam aj Papierový dom. Ten je tiež zo španielskej produkcie, a s dvoma hercami odtiaľ, sa stretnete aj v Elite. Konkrétne s Denverom (Jaime Lorente) a Riom (Miguel Herrán). Áno, sčasti pozerám ďalšie seriály aj kvôli hercom, ktorí hrali v iných seriáloch.

POZOR! Nasledujúce riadky môžu obsahovať SPOILERY!

Čomu sa odvážim dať vysoké hodnotenie hneď v úvodnej časti seriálu, je okamžité vtiahnutie divákov do deja. Budete chcieť hneď vedieť, ako bude príbeh pokračovať. V skratke je o troch študentoch, ktorí nastúpia vďaka štipendiu na prestížnu školu. Nikto zo “skalných” študentov ich tam zo začiatku nebude mať veľmi v láske. Súvisí to s nejakým štipendistom z predchádzajúceho obdobia. Paradoxne sa však na konci stanú z najväčších nepriateľov skvelí kamaráti.

Prečo som príbeh seriálu Elita prirovnala k 13 Reasons Why?

Seriál Elita

Zdroj: mashable.com

Pokiaľ ste už mali tú česť pozrieť si skvelú pochmúrnu teendrámu 13 Reasons Why, pochopíte môj zámer. Seriál bol natočený na motívy knihy od autora Jaya Ashera, slovenský názov Mŕtve dievča neklame. Ústrednou ideou je objasnenie samovraždy hlavnej hrdinky Hannah Baker, ktorá na 13 nahrávkach vysvetľuje, prečo tú ohavnú vec urobila a kto za to všetko môže. Najťažšie to nesie zvláštny, večne zamyslený chalan, Clay Jensen, ktorý bol do nej zamilovaný, no nestihol jej to včas povedať. Dovolím si odporučiť aj knižku, ktorú si môžete objednať napr. na bux.sk za prijateľnú cenu.

Trailer na 13 Reasons Why (ak ste tento seriál náhodou ešte nevideli)

Tu sa dostávam k podstate. Jedna z hlavných postáv seriálu Elita, Samuel, mi nápadne pripomína postavu Claya. Príbeh je dosť podobný. Tu však nejde o samovraždu, ale o niečo celkom iné. Samuel vám spočiatku bude liezť trochu na nervy. Aj keď je pravda, že jeho správanie pochopíte a budete sa s ním vedieť stotožniť. Je jedným zo štipendistov, ktorí prestúpili na elitnú školu Las Encinas.

Ďalšími dvomi sú moslimka Nadia, vychovávaná v duchu: “Urobím, čo sa odo mňa očakáva.” Posledným je Christian, riadiaci sa heslom: “Život je jedna veľká párty!” Občas to bolo celkom prehnané. Ale aj bez postáv, ktoré vás ustavične rozčuľujú svojím správaním, by to nebolo ono. Nadiu si obľúbite hneď. Aj keď sa postupne vymaňuje spod vplyvu svojich rodičov. Veď predsa: “Zakázané ovocie chutí najlepšie.”

Postavy

Seriál Elita

Zdroj: filmdaily.co

Z pôvodných študentov Las Encinas sú súrodenci Guzman a Marina, Polo a Carla, tvoriaci pár od svojich 12 rokov a všetko majú do detailu naplánované, Guzmanova priateľka Lucrecia a Nadiin brat, Omar. Ten má obrovské tajomstvo, ktoré je v rozpore s jeho vierou. Jednému z nich sa stane niečo strašné. Čo to bude, nebudem prezrádzať.

V priebehu celej prvej série sa zisťuje, kto to celé spôsobil. Určité percento viny z môjho pohľadu nesú všetci. Ide to ako dominový efekt. Jeden začne, druhý sa pridá, tretí kryje štvrtého, štvrtý chce za každú cenu chrániť piateho atď. Vy budete vinníka poznať ešte skôr, ako na to prídu ostatní. Budete mať z toho zmiešané pocity. Bude vám ho ľúto? Budete si hovoriť, že si to možno osoba, ktorej sa to stalo, zaslúžila? Nechajte sa prekvapiť.

V ďalšej sérii pribudli ďalšie postavy. Rebe, dcéra matky vedúcej pochybný biznis. Pred spolužiakmi sa tvária, že prachy sú výhrou v lotérii. Nič však neostane bez následkov. Potom je tu Valerio, Lucreciin nevlastný brat. Kvôli nemu sa Lucrecie vzdá vlastný otec. Ako sa s tým popasuje človek, ktorého budúcnosť bola dávno naplánovaná a závisela práve od finančných možností, o ktoré zrazu príde? Posledný je Malick. Ten výrazne zamieša karty vo vzťahu súrodencov Nadie a Omara. Viac nechcem prezrádzať. Veď si to pozrite.

Intrigy, nečakané zvraty a najmenej pravdepodobné vzťahy
Seriál Elita

Zdroj: decider.com

Okrem nádhernej španielčiny vyzdvihujem príbeh. Musím však povedať, že takéto niečo sa v realite asi nestane. A ak áno, tak by som sa bála. Pri každej postave si nájdete vlastnosť, pre ktorú ju budete buď úplne neznášať, alebo s ňou budete súcitiť. Každá je vyprofilovaná do najmenšieho detailu a s každou ďalšou sériou sa ponoríte hlbšie do ich vnútra.

Charakter bez temnej stránky sa v tomto seriáli snáď ani nevyskytuje. Najviac som uvažovala, kto z hlavných hrdinov to má asi najhoršie zo všetkých. Ja osobne si myslím, že určite Ander. Nie však kvôli jeho temnej stránke, ale niečomu úplne inému. Už som vám prezradila dosť. Zistite sami.

Hodnotenie 7/10 
Seriál Elita

Zdroj: theplaylist.es

Keby nebolo maximálne čudného a v realite nepravdepodobného záveru, dala by som plný počet. Bol však veľmi čudný. Koniec tretej série mal byť podľa mňa úplným záverom celého seriálu. Neviem, čo očakávať od ďalšej sezóny, keďže mám pocit, že sa to celé uzavrelo. Jedine, že by niečo zas urobila Cayetana. Tá je z toho celého najväčšia suka. Nie, nie je to Lucrecia, ktorá sa tak na začiatku javí.

V závere zámerne spomeniem postavu Nana, Samuelovho brata. Prečo ho spomínam, a čo s tým celým má spoločné? Poviem len toľko, že sa tu hodí príslovie: “Nesúď knihu podľa obalu!” Celú tvoju osobnosť necharakterizuje jedna zlá vec.

Nechajte sa prekvapiť. Celý môj článok by som ukončila tak, že za peniaze si šťastie nekúpiš a nevyriešia všetky tvoje problémy. Takže vám odporúčam: “Netflixujte a chillujte!” Kedy budete mať viac času, ak nie teraz? 

Prečítajte si tiež:

Najzaujímavejšie fakty zo sveta 

Recenziu na Crasha 4 – It´s About Time

Rozhovor s fotografkou Zdeňkou Povolen

PS: Podobné seriály, ktoré vrelo odporúčam, nájdete aj pod mojím profilom na stránke www.tvguru.cz.

Ďalej odporúčam pre milovníkov:

  • teendrám napr.: One Tree Hill, Pretty Little Liars, Tiny Pretty Thing, Emily in Paris, You
  • hororov napr.: Marianne, The Haunting of Hill House, The Haunting of Bly Manor
  • histórie a fantasy.: Game of Thrones, Vikings, The Witcher
  • krimi napr.: Mindhunter, Outsider, La Casa Del Papel